Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Hala Batılı Müttefiklerimiz Diye Tutturacak mıyız?
Hala Batılı Müttefiklerimiz Diye Tutturacak mıyız?

Fransa’da ‘Ermeni Soykırımını Anma Günü’ ilan edileceğini duyuran Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ‘soykırımın inkarını’ yasaklayan bir yasayı da parlamentoya getireceğini belirtti.

Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili Suriye’nin kuzeyini ‘işgal eylemine dönüşmemeli’ uyarısında bulunarak Ankara’yı kızdıran Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa’da ‘Ermeni Soykırımını Anma Günü’ ilan edileceğini duyurdu.

Fransa’da Ermeni diasporasının çatı örgütlenmesi olan Ermeni Teşkilatları Koordinasyon Konseyi’nin (CCAF) yıllık yemeğine katılan Macron, “Ermeni soykırımının tanınması ve adalet için mücadele hepimizin mücadelesidir. Bu mücadeleyi, soykırımı anma gününü destekleyerek yürütüyoruz” dedi.

‘SOYKIRIMI İNKAR TASARISI YENİDEN PARLAMENTOYA GELECEK’

Deutsche Welle Türkçe’den Kayhan Karaca’nın haberine göre  Fransa Cumhurbaşkanı, 30 dakikalık konuşmasında, ‘Ermeni Soykırımı’nın tanınması mücadelesinin aynı zamanda soykırımın inkarıyla mücadeleden geçtiğini, Fransız parlamentosunun gelecek aylarda bu konuyu yeniden gündemine almasının çok önemli olduğunu’ söyledi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRILIKTAN İPTAL EDİLMİŞTİ

Fransız parlamentosu tarafından 2011 yılında kabul edilen ‘Ermeni Soykırımı’nı inkarın cezalandırılmasına yönelik yasa’, Şubat 2012’de ifade özgürlüğü ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle Fransız Anayasa Konseyi tarafından iptal edilmişti.

‘ERDOĞAN’LA GÖRÜŞEREK GAZETECİLERİN BIRAKILMASINI SAĞLADIM’

Kendisinden önce konuşan diaspora temsilcilerinin Ankara ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yürütülen diyalog politikasına yönelik eleştirilerine de yanıt veren Macron, Erdoğan ile yürüttüğü diyalog sayesinde ‘hapisteki gazetecilerin serbest bırakıldığını’ söyledi. Geçen yıl içinde değişik nedenlerle Türkiye’de gözaltına alınan iki Fransız muhabir, Macron ile Erdoğan arasındaki telefon diplomasisi sonucunda serbest kalmıştı.

‘TERÖR, GÖÇ KONULARINDA TÜRKİYE’YE İHTİYAÇ VAR’

”Türkiye’yle diyalog diyalog olmazsa Fransa’nın mesajının boşta kalacağı düşüncesindeyim” diyen Macron, ‘terörle mücadele ve göç krizi gibi konularda Fransa’nın müttefike ihtiyacı olduğunu’ belirtti.

DAĞLIK KARABAĞ’A GİTMEYECEK

Azerbaycan ile Ermenistan arasında kriz konusu olan Dağlık Karabağ’daki tek taraflı Ermeni yönetimini ziyaret etmesi yönünde diaspora temsilcilerinin talebini geri çeviren Macron, mevcut durumda bölgeye gitmesi halinde Fransa’nın krizin çözümündeki ‘arabulucu’ rolünü yitireceğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı, sonbaharda bir devlet ziyareti kapsamında Ermenistan’a gidecek.

GARO PAYLAN’A ÖZEL İLGİ

Fransa Cumhurbaşkanı, yemeğe katılan HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan’ı da özel olarak selamlayıp Paylan gibi insan hakları savunucularının desteklenmesi gerektiğini söyledi. Yemekte Garo Paylan’a Paris Büyükşehir Belediyesi tarafından Vermeil madalyası takdim edildi.

CCAF tarafından her yıl düzenlenen yemeğe bu yıl Paris Büyükşehir Belediyesi Başkanı Anne Hidalgo, ikinci büyük kent Lyon’un Ermeni kökenli Büyükşehir Belediye Başkanı Georges Kepenekian, Paris’i de kapsayan Ile-de-France bölgesinin Başkanı Valerie Pecresse, Fransa’nın Ermeni kökenli siyasetçi ve işadamları, Yahudi kuruluşlarının temsilcileri ve medya dünyasının ileri gelenleri de katıldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz