Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Ensarullah: Arabistan’ın Yemen Savaşında Yeni Bir Aşama
Ensarullah: Arabistan’ın Yemen Savaşında Yeni Bir Aşama

Ensarullah liderleri ve diğer askeri ve siyasi liderler arasında Yemen’de düzenlenen toplantıda, Yemen Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı, Arabistan’ın Yemen’e karşı savaşında yeni bir aşamanın başladığını açıkladı.

Yemen’de Ensarullah’ın Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Salih el-Samad’ın başkanlığında; valiler, Ensarullah yetkilileri ve halk kongresi başkanları, Sana valisi Hammud İbad, Yemen Meclis Başkanı Yahya Ali el-Rai, Ulusal Kurtuluş Hükümeti Başbakanı Abdülaziz Bin Habtur, Ensarullah Yürütme Konseyi Başkanı Abdülkerim Emirüddin el-Husi ve bazı askeri yetkililerin katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Salih el-Samad konuşmasının başında bu toplantıyı önemli bir toplantı olarak değerlendirerek şunları söyledi: ‘Geçen üç ay boyunca yaşanan olaylara herkes vakıf değil, düşman 9 ay boyunca yapabileceği her şeyi yaptı ve Sana, Saada, Hadide ve diğer şehirlere saldırmaya hazırlanıyordu ama Savunma Bakanlığının çabaları bu planı engelledi ve düşman dikkate değer bir sonuca ulaşamadı.’

El-Samad, Arabistan’ın Yemen’e karşı savaşında yeni bir aşamanın başladığını açıklayarak şunları söyledi: ‘Bu görüşmenin, özellikle Arabistan komutanlığındaki saldırıda bulunan koalisyonunun Afgan ve Pakistan kuvvetlerini çağırarak yeni aşamayı başlattığı bir durumda, yeni aşamaya ulaşılması için çok çaba göstermiş ve göstermeye de devam eden şahsiyetlerin katılımıyla gerçekleşmesi konusunda ısrar ettik. Böylesi bir durumda, Yemen’e karşı savaşın dördüncü yılının başlamasıyla birlikte, kardeşlerimizi ve silahlı kuvvetler komutanlarını davet ederek yeni aşamayı başlatmayı gerekli gördük. Bizim ülke dışından hiç kimseye ihtiyacımız yok. Çünkü silahlı kuvvetlerde ve diğer kuruluşlarda hazır durumda bekleyen uzmanlarımız ve kardeşlerimiz var.

Düşman bugün, çekirdeklerini orada burada konuşlandırarak el-Beyza ve Yemen’in batı sahillerine doğru hareket halindedir ve bununla birlikte diğer cephelerde de aktiftir. Biz, bu yükselen gerginliğe daha güçlü bir şekilde karşılık vermeliyiz. Güçlerin birleşmesinden bahsettiğimizde, Yemen halkının zorluklar karşısındaki sabrını ve iyi niyetini kötüye kullanmak isteyen bazı aktivistlerin ve yazarların sesinin yükseldiğini duyuyoruz.’

Yemenli bu yetkili, Amerika, İngiltere ve batının bombalarının Yemenlilerin barış talebine karşı olduğu belirterek şunları söyledi: ‘Yemen halkı ve liderliği, savaşta otoriteyi elinde bulundurmasına rağmen barışı onaylamaktadır. Biz barış için birden fazla plan sunduk. Amerika, İngiltere, Fransa ve İsrail füzeleri her gün üzerimize yağarken, bazı ülkelerin Yemen füzelerinin Riyad’a fırlatılması konusunda timsah göz yaşları dökmesine şaşırıyoruz. Yemen’in füzesi Riyad’a isabet ettiğinde sanki Arabistan harabeye dönmüş gibi yaygaralar kopardılar, Arap ülkeleri toplantılar düzenledi ve Güvenlik Konseyi bildiri yayınladı, oysa ki Yemen halkı üç yıldır füze ve bombardıman altında öldürülmektedir ve dünyada hiç kimse Yemen halkına karşı işlenen bu cinayet karşısında ayağa kalkmamıştır.

Bizim ellerimiz aynı şekilde barışa uzanmış durumdadır ve yine aynı şekilde önceki dönemlerde sunduğumuz önerilerin arkasındayız. Daha önce de söylediğimiz gibi, Yemen’e düzenlenen hava saldırılarının durması karşılığında, Arabistan’a balistik füzelerin fırlatılmasını durdurmaya hazırız. Arap ülkeleri eğer insan haklarında ısrarcılarsa, Yemen halkına karşı bu saldırıları durdurmalıdır ve biz onlara barış çabalarında başarılı olmaları için bir imkân sunuyoruz.’

Düşman kibirlidir ve aşağılık kompleksi vardır

El-Husi sözlerine şunları ekledi: ‘Düşmanımız kibirlidir ve aşağılık kompleksi vardır. Düşman, bizi Amerikalıların ve Siyonistlerin kucağına sürüklemiştir. Biz, son olarak anlaşmaları ve uzlaşıları onlara sunduk ama bizden memnun olmadılar ve bizim tam anlamıyla teslim olmamızı istediler. Bu nedenle bütün çabamızı kullanmalı ve bu saldırılara, saldırı ile karşılık vermeliyiz ve hükümet teşkilatları oluşturmak ve rolümüzü güçlendirmek için çaba göstermeliyiz. Her eyaletteki vali, siyasi komutanın başlıca temsilcisidir ve her valiye yapılan hakaret, bize yapılmış bir hakarettir.’

Yemen Meclis Başkanı Yahya el-Rai de bu toplantıya katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu ülkenin Arabistan’ın saldırılarının devam etmesi nedeniyle karşı karşıya olduğu sorunlarla mücadele etmek için, gösterilen çabaların birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

El-Rai, güçlü ve tutarlı bir ulusal ordunun oluşturulmasının önemini vurgulayarak, kuvvet cezbetme sürecinin bölge, parti ve eyalet ya da özel bir kesime dayalı olarak yapılmaması ve bunun Yemen halkının istikrar ve güvenliğini sağlayan Yemen silahlı kuvvetlerinin izinde olması gerektiğini belirtti.

El-Rai, bu toplantıyı ordu kuvvetlerinin yeniden teçhizatlanması için bir fırsat olarak nitelendirerek, bu aşamada önemli olanın Savunma Bakanlığının, halk komitelerinin ve Yemen halkının birlikte çaba göstermeleri oluğunu, çünkü Yemen’in daha fazla vahdete ve iş birliğine ihtiyacı olduğunu belirtti.

Yemenli bu yetkili, bu toplantının, savaş cephelerini güçlendirmek ve Yemen içerisindeki birliği hedef alan işgalci Suudileri geri püskürtmek ve kasıtlı propagandalarla mücadele etmek için iş birliğinin devam etmesi konusunda bir fırsat olduğunu vurguladı.

El-Rai, bütün Yemen halkının bu ülkeyi savunmaya önem verdiğine değinerek, bütün kesimlerin bu konuda katılım göstermesi gerektiğini belirtti.

Bu bağlamda Yemen Genel Kurmay Başkan Yardımcısı da silahlı kuvvetlerin ve bu ülkedeki halk komitelerinin zafere ulaşma konusundaki hazırlıklarına değindi ve cephelere gönderilen kuvvetlerin sayısının daha önce görülmemiş düzeyde olduğunu söyledi.

Yemen Genelkurmay Başkan Yardımcısı, askeri okullara 9 bin kişinin kabul edildiğini, oysa bazı ülkelerde böylesi durumlarda hiç kimsenin askeri okullara gitmediğini açıkladı.

Yemen Ensarullah Hareketi Yürütme Konseyi Başkanı Abdülkerim el-Husi de bu ülkedeki mevcut durum hakkında konuştu ve işgalci kuvvetlerle ve dünya müstekbirleriyle mücadele etmede birliğin önemini vurguladı.

El-Husi, Ensarullah’ın kuvvet ve teçhizatlarıyla Yemen’in güvenlik ve istikrarını savunmaya hazır olduğunu hatırlattı.

El-Samad da herkesin sorunların çözülmesinde rol oynamasının önemine değinerek, Ensarullah’ın ve halk komitelerinin valilere görevlerini yerine getirebilmeleri için yardımcı olacağından umutlu olduğunu ifade etti.

El-Samad konuşmasının sonunda, bazı kanunların parlamento vasıtasıyla düzeltilmesi gerektiğini vurgulayarak, her bir vali ile ayrı ayrı görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz