Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Enis Berberoğlu’na 25 Yıl Mahkumiyet
Enis Berberoğlu’na 25 Yıl Mahkumiyet

Gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme Berberoğlu’nun “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

 

MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması davasında yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na müebbet hapis cezası verildi. Cezası 25 yıl hapse çevrilen Berberoğlu duruşma sonrası tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne konuldu

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde karar duruşması görülen ‘MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlaması davasına CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile gazeteci Erdem Gül katıldı. Yurt dışında olan Can Dündar ise duruşmaya katılmadı. Gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme Berberoğlu’nun “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. ‘Cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususları, sanık lehine takdiri hafifletici sebep’ olarak niteleyen mahkeme, Berberoğlu’nun cezasını 25 yıla indirdi.

Kaçama ve Saklanma Olasılığı…

Heyet, Berberoğlu’nun HTS kayıtlarını, Can Dündar’ın kitabında geçen beyanlarını örnek vererek hüküm olunan cezasıyla ilgili ‘kaçma ve saklanma olasılığı’ olduğunu kaydederek tutuklanmasına kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, Berberoğlu’nun mahkumiyetinin sonucu olarak seçme, seçilme ve diğer siyasi haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verdi. Heyet, Berberoğlu, Can Dündar ve Erdem Gül’ün “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan ise dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

Karar şok etkisi yarattı

Tutuklanmasına karar verilirken Berberoğlu ile birlikte duruşmayı izleyen çok sayıdaki CHP’li vekilin yaşadığı şaşkınlık yüz ifadelerine yansıdı. Daha sonra mahkeme başkanı duruşma salonunun boşaltılmasına karar verdi. Ardından Enis Berberoğlu, polis tarafından tutuklama işlemlerinin yapılması için adliye binasında bulunan polis merkezine götürüldü. CHP’li milletvekilleri de polis merkezine gitti. Buradaki işlemlerinin ardından Berberoğlu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘BUNU YARATANLAR UTANSIN’

Kararın ardından tutuklanmadan önce kısa bir açıklama yapan Enis Berberoğlu, “Olmadık bir işten böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın” dedi. Berberoğlu, “Siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım” diye konuştu. Yaşananlar “sanki bir çizgi film” sözleriyle tanımlayan Berberoğlu, “Bu cezayı vatanım için yatacağım. Ne olursa olsun vatan sağolsun. Bu cezaevinden çıkınca yargı önünde hesaplaşmaya devam edeceğim” dedi ve Silivri Cezaevi’ne sevk edildi.

CHP’DEN AÇIKLAMA GELDİ

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin ilk açıklama CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’dan geldi. Altay,  “Bu karar muhalefete gözdağı kararıdır. Bu mahkeme kararını milletimizin vicdanına havale ederken, parti genel merkezimizde, CHP Meclis grubumuzda bütün üyelerle birlikte direneceğimizi, demokrasiyi yaşatmak konusundaki kararlılığımızı da yüce milletimize taahhüt ediyorum” dedi.

CHP YÖNETİMİ VE GRUBU OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

CHP MYK, İstanbul  Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklama kararının ardından Genel Başkan Kemal  Kılıçdaroğlu başkanlığında olağanüstü toplandı.   Toplantı, parti genel merkezinde basına kapalı yapılıyor.

Öte yandan, kararın ardından CHP TBMM Grubu da olağanüstü toplantıya  çağrılmıştı. Bu toplantı da grup başkanvekilleri başkanlığında Meclis’te  gerçekleştiriliyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz