Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Emir Abdullahiyan – Çavuşoğlu Görüşmesi
Emir Abdullahiyan – Çavuşoğlu Görüşmesi

    İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, yaptırımların kaldırılmasına ilişkin yeni tur müzakerelerin ABD ve üç Avrupa ülkesinin gerçekçiliği ile bir anlaşmaya varmasını umduğunu dile getirdi.   İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran’ın Siyonistler ve bu rejimin hareketleriyle ilgili […]

 

 

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, yaptırımların kaldırılmasına ilişkin yeni tur müzakerelerin ABD ve üç Avrupa ülkesinin gerçekçiliği ile bir anlaşmaya varmasını umduğunu dile getirdi.

 

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan Pazartesi günü Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, İran’ın Siyonistler ve bu rejimin hareketleriyle ilgili hassasiyetlerini ve değerlendirmelerini açıkça dile getirdiğini belirterek, ”Umarım İran’ın diğer tarafla yapacağı görüşmelerin yeni turunda ABD ve üç Avrupa ülkesinin gerçekçi davranması koşuluyla bir anlaşmaya varıldığını görebiliriz.” dedi.

İran dışişleri bakanı, Viyana görüşmeleriyle ilgili olarak, “Çavuşoğlu’na Sayın Borrell’in Tahran ziyareti ve yaptırımların kaldırılması için müzakerelerin devam ettirilmesi konusunda bilgi verdim” dedi.

Emir Abdullahiyan, İran İslam Cumhuriyeti’nin komşuluk politikası çerçevesinde İran-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi, derinleştirilmesi ve sağlamlaştırılmasının Tahran’ın ciddi gündeminde yer aldığını söyledi.

Türkiye ile ticari ilişkilerin genişletilmesiyle ilgili olarak konuşan Emir Abdullahiyan, “İki ülkenin ortak ekonomik komisyonu başkanı ve İran diplomasisinin yardımcısı, iki ülkenin söz konusu alandaki anlaşmalarını takip etmek için yakında Türkiye’ye gidecek.” dedi.

Çavuşoğlu’na sıcak karşılama ve misafirperverliği için teşekkür eden İran dışişleri bakanı,  “İran İslam Cumhuriyeti, Türkiye’nin güvenliğini İran İslam Cumhuriyeti’nin güvenliği olarak görmektedir.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı ayrıca çevre ve toz sorunları hakkında şunları söyledi: “Bu konu bölgede ciddi bir sorun ve önümüzdeki iki hafta içinde toz olgusunu, ilgili sorunları ve bunun çevresel sonuçlarını ele almak için Tahran’da bir toplantı yapacağız.” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da   ortak basın toplantısında iki ülke arasındaki işbirliğinin terörle mücadelede önemli olduğunu ve her iki ülkenin de bu alanda işbirliğini sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile İran arasındaki ikili ticaret hacminin önemli ölçüde azaldığını, ancak geçen yıl yüzde 62,5 arttığını söyledi.

Ankara-Tahran arasındaki ikili ticareti 30 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini kaydeden Türkiye Dışişleri Bakanı, “Bu nedenle daha fazla çaba göstermeli ve ticaret hacmimizi eskisinden daha fazla artırmalıyız.” dedi./

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz