Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

Eğitilen Askerler Cellat Gibi
Eğitilen Askerler Cellat Gibi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) ABD’nin eğittiği Irak ordusuna ait bir bölüğün Musul’daki Eski Kent’te çok sayıda mahkumu infaz ettiğini iddia etti.

HRW’nin internet sitesinde yayınlanan ve uluslararası iki gözlemcinin ifadelerine dayandırılan açıklamada ABD hükümeti tarafından eğitilen Irak ordusunun 16. bölüğünün Musul’daki Eski Kent’te çok sayıda mahkumu infaz ettiği belirtildi. Gözlemciler, dört kişinin ölümüyle ilgili ayrıntılar vererek, bölüğün aralarında bir erkek çocuğunun da bulunduğu çok daha fazla kişiyi öldürdüğüne dair kanıt olduğunu ifade etti.

‘DESTEK VERMEYİ DURDURUN’

Raporda ABD yönetimine, söz konusu bölüğe yönelik verdiği desteğe son verme çağrısı yapıldı.

HRW’nin Ortadoğu Direktörü Sarah Leah Whitson “ABD hükümeti, infazlardan sorumlu olan Iraklı bölüğe verdiği destek ve yardımlara son vermeli, infazlar kapsamlı şekilde soruşturulana kadar herhangi bir destek planını askıya almalı” ifadelerini kullandı.

‘IŞİD ÜYESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİLER’

Açıklamaya göre, gözlemciler HRW’ye yaptığı açıklamada bu ay ortalarında Eski Kent’te bölükteki Iraklı askerlerin dar çıplak 4 kişiyi dar bir sokağa götürdüklerini gördüklerini ve daha sonra silah sesleri duyduklarını, sokağın dışında bekleyen diğer askerlerin de öldürülenlerin IŞİD militanı olduğunu öne sürdüğünü belirtti.

Açıklamada, Eski Kent’in IŞİD’den kurtarılmasına yönelik operasyonlarda da Irak ordusunun aralarında çocukların da bulunduğu bin 200 kişiyi insani olmayan koşullarda gözaltına aldığını, bazı durumlarda da bu kişilerin IŞİD’le bağlantısı olduğu iddiasıyla işkenceye maruz kaldığını ve infaz edildiği bilgisi de yer aldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz