Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Dünya Siber Saldırı Şoku Yaşıyor
Dünya Siber Saldırı Şoku Yaşıyor

Dünyda siber saldırı şoku yaşanıyor. “Petya” isimli bir virüs İngiltere, Fransa, Rusya, İsrail, İspanya ve Ukrayna’da dev şirketleri ve hükümet ağlarını hedefine aldı.

Rusya’nın en büyük petrol şirketi olan kamu idaresindeki Rosneft sunucularının çok büyük bir siber saldırı altında olduğu ve bu duruma “Petya” isminde bir virüsün neden olduğu açıklandı.

ŞİRKET SUNUCULARI ÇOK BÜYÜK BİR SALDIRI ALTINDA

Rosneft, resmi  Twitter hesabından yaptığı açıklamada şirket sunucularının çok büyük bir siber saldırı altında olduğunu açıkladı.  Rusya Federasyonu’nun çoğunluk hissesine sahip olduğu petrol devi, ülkenin bilişim bürosuna saldırıyı incelemesi için çağrıda bulundu.

SALDIRI PETROL ÜRETİMİNİ ETKİLEMEDİ

Siber saldırının henüz petrol üretimini etkilememekle birlikte çok ciddi sonuçları olabileceğini söyleyen Rosneft, her ihtimale karşı şirketin yedek kontrol sisteminin devreye alındığını açıkladı.

SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN AÇIKLAMA

Rosneft’in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şöyle bir not da düşüldü:

“Umuyoruz ki siber saldırı şu an devam etmekte olan davayla ilgili değildir. Zira bugün, sabah saatlerinde, Rosneft’in rakiplerinden olan Sistema Holding’e ait Bashkortostan Enerji firmasının tepe yöneticisi Vladimir Yevtushenkov’un tüm varlıklarının dondurulduğunu belirtilmişti.

Mahkeme kararına göre Sistema Holding’in sağlık hizmeti sunan zinciri Medsi’de bulunan tüm hisselerinin yanı sıra Bashkortostan Enerji’de bulunan yüzde 90,47 ve mobil operatör şirketi MTS’deki yüzde 31,76 hissesine de sınırlama getirilmişti.”

Rosneft’in bahsettiği dava ise, Sovyet Petrol Bakanlığı’nın varlıklarının transferiyle kurulan Bashneft’i 2009 yılında 2.5 milyar dolar karşılığında satın aldıktan sonra, Sistema’nın 2014 yılına dek şirkete ait 3 milyar dolarlık varlığı iç etmesiyle alakalıydı.

UKRAYNA’DA DA SİBER SALDIRI YAŞANIYOR

Öte yandan Ukraynalı uçak üreticisi Antonov’un da bazı banka, enerji şirketleri ve havaalanlarıyla birlikte siber saldırı altında olduğu açıklandı. Yapılan ilk açıklamada ise saldırının ciddiyeti ve sonuçlarıyla ilgili henüz bir saptama olmadığı belirtildi.

“PETYA” İSMİNDE BİR VİRÜS NEDEN OLDU

Ukrayna Altyapı Bakanlığı siber saldırıdan ülkenin en büyük telefon şirketi ve posta hizmetlerinin de etkilendiğini belirtti. Yapılan açıklamada, duruma “Petya” isminde bir virüsün neden olduğu söylendi.

Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman ise siber saldırı için ‘eşi benzeri görülmemiş’ nitelemesinde bulundu.

Öte yandan  İngiltere,  Fransa,  Rusya,  İsrail ve  İspanya’da da siber saldırı olayları yaşandığı öğrenildi

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz