Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

DÖRT ZÜMREYE ÇOK DİKKAT ETMEK İNDİRİLEN DİNİN EMRİDİR!
 • MehdiAksu
  • Mehdi Aksu
  • m.aksu@caferialimler.com
  • 21 Şubat 2018 - 13:06:31
  • Gsterim : 1.048 views

Kimlerdir bu dört zümre; Yöneticiler, alimler, abitler ve tüccarlar. İndirilen dine göre yaşayan bu dört zümre bulundukları toplumda birlik, emniyet, sefa, kardeşlik, huzur, maddi/manevi tekamül kaynağı olurlar.

Ancak bu dört zümre veya bu dört zümreden her hangi birisi indirilen dini nefsi dürtülerine ve çıkarlarına alet eder, nefsani bir hayat sürdürür ise; bulundukları topluma fitne, fesat, tefrika, nefret, düşmanlık, ilmi ve manevi alanlarda gerilemeye sebep olurlar.

Böyleleri birlikten söz ederler ama birlik harcı değil tefrika harcı yoğururlar.

Yönetici adil olursa toplumunda adaletsizlik, zulüm, anarşi, emniyetsizlik… her geçen gün azalır. Yöneticisi adil olan toplumlarda dil, din, mezhep ayrıştırmaları olmaz. Allah’ın rızası murad edilerek gerçek anlamda halka hizmet hakka hizmet şiarı ile hizmetler yapılır. Adam kayırmacılığı, düzensizlik, haksızlık olmaz…

Örneğin; İslam dini mescidlere çok önem vermiştir. Mescid İslam’ın kalesi, eğitim okulu… dur. Yeryüzünde iki insan (Hz. Adem ve Hz. Havva) varken Allah Hz. Adem’e mescid adı altında bir bina yapmasını emretti. İşte yeryüzünde yapılan o ilk bina Mescid’ul Haramdı.

Hz. Peygamber efendimiz Medine’ye hicret ederken Küba denilen yerde 13-15 gün Hz. Ali’yi bekledi. Ama boş beklemedi.  Beklediği kısa zaman zarfında Küba mescidini yaptı.

Hz. Peygamber efendimiz Medine’ye girdikten sonra ilk işi Medine’de mescid yapmaktı. İşte o Mescid’i Nebiydi.

Bugün kimler İslam’ın kaleleri olan mescidlerin zaafına, cemaatlerinin dağılmasına, içinde namaz kılanların bir birlerine şaşı ve nefret ile bakmasına neden olursa indirilen dini kullanarak, insanları Allah ve din adına aldatarak nefsi çıkar ve menfaatleri ön planda tutanlardır ve şeytana uyanlardır . Böyleleri insanları Allah’a, birliğe davet etme görüntüsü verirler ama aslında Allah’a davet adı altında insanları kendilerine davet ederler.

Örnegin; Mescidlerden çıkarıp kendi etraflarına topladıkları 8-10 kişiyi çadır altına toplayıp, cuma namazları kılıp, dua ederken 8-10 kişiye “Allah birlik beraberliğimizi bozmasın” diye dua edip amin söyletenlere sormazlarmı; Siz hangi birlik beraberlikten söz ediyorsunuz…

İşte bundan dolayı Hz Resulullah şöyle buyurmuştur: “Ümmetimden dört gurup kendilerini ıslah etmedikçe, toplum ıslah olmaz.

Onlar kimlerdir ya Resulullah diye sorduklarında, şöyle buyurdulemar; Yöneticiler, alimler, abidler, tüccarlar.

Yöneticiler; o toplumun Çobanlarıdır, eğer çoban kurt olursa sürü buna ne yapsın.

Alimler; toplumun doktorudur, eğer doktor hasta olursa hastayı kim tedavi etsin.

Abidler; toplumun klavuzu ve  yol  göstericileridir, eğer Yolgösterici yolunu şaşırırsa, topluma kim yol göstersin.

Tüccarlar; toplumun emanetçileridir, eğer emanetçi hain olursa emanet edenler ne yapsın.

Bu dört zümrenin nefsani isteklere göre yaşayan ve özellikle insanları Allah, din, Kuran ile aldatanların olumsuzlukları ve zararları hakkında fazlasıyla örnek vererek konuyu uzatmak mümkündür. Ancak uzatmaya gerek yok. Zira evde sadece bir insan bile olsa bir defa seslenmek yeterlidir. Ama evde kimse yoksa istediğiniz kadar bağırın kimseler duymaz sizi.

Selam ve dua ile

Mehdi AKSU

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz