Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

IŞİD Irak’ta Eriyor
IŞİD Irak’ta Eriyor

2014’te Irak’ın üçte birini ele geçiren terör örgütü IŞİD, 3 yılda hakimiyet alanının yüzde 80’ini kaybetti. Irak güçlerinin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava desteğiyle 7 ay önce başlattığı operasyonlara rağmen örgütün Musul’un batı  bölgeleri ve kente bağlı Türkmenlerin yaşadığı Telafer’deki hakimiyeti sürüyor.   Musul’un doğu yakasını 4 ay önce tamamen kurtaran Irak güçlerinin, IŞİD’in yoğun […]

2014’te Irak’ın üçte birini ele geçiren terör örgütü IŞİD, 3 yılda hakimiyet alanının yüzde 80’ini kaybetti.

Irak güçlerinin, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun hava desteğiyle 7 ay önce başlattığı operasyonlara rağmen örgütün Musul’un batı  bölgeleri ve kente bağlı Türkmenlerin yaşadığı Telafer’deki hakimiyeti sürüyor.

 

Musul’un doğu yakasını 4 ay önce tamamen kurtaran Irak güçlerinin, IŞİD’in yoğun taarruz ve direniş gösterdiği batı bölgelerinde operasyonları devam  ediyor. Uluslararası koalisyon güçlerinin hava desteğiyle 17 Ekim 2016’da  başlatılan operasyon kapsamında şimdiye kadar Musul’un yüzde 85’i örgütten geri  alındı.

 

Terör örgütü IŞİD, Musul’daki operasyonlar sırasında hükümet lojmanları, Musul Havalimanı, Gızlani Askeri Kampı ve tüm kente elektrik akımı  dağıtımı yapan Yarmuk Elektrik Merkezi gibi önemli yerleri kaybetti.

 

IŞİD, Telafer ve İyaziyye’nin yanı sıra Kerkük’ün önemli bir alanını kapsayan Havice ilçesiyle Enbar’ın batısındaki Kaim, Rava ve Ana bölgelerini ise  kontrolünde tutmaya devam ediyor.

 

Eski Musul’da çatışmalar sürüyor

 

Irak ordu sunun büyük bölümünü geri aldığı kentin batısındaki eski Musul bölgesi ve ona bağlı Zencili, Şifa ve Sahha semtlerinde IŞİD militanlarıyla  yoğun çatışmalar sürüyor.

 

Irak güçleri, IŞİD liderinin sözde hilafetini ilan ettiği Büyük Musul Camii (Nuri Camii) çevresinde örgüte ait çok sayıda mühimmat deposunu imha  ettiğini duyurdu.

 

 “IŞİD, keskin nişancıları kullanıyor”

 

Ancak Irak güçlerinin, Musul’un batısını ramazandan önce tamamen IŞİD’ten temizleme planı gerçekleşmedi.

 

Adının açıklanmasını istemeyen Irak ordusunda görevli üst düzey bir  komutan, AA muhabirine, “IŞİD, kentteki son kalesi eski Musul bölgesindeki  ilerleyişimizi büyük ölçüde keskin nişancılarla engelliyor. Bu da, operasyonun  belirlediğimiz takvime göre ilerlemesini zorlaştırarak uzamasına neden oluyor.”  dedi.

 

 

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin önceki gün Gönüllü Halk Güçleri’nin Musul’un batısını kurtarma operasyonlarının devamında, Irak-Suriye sınırına ulaştığını açıklamasının ardından gözler bu bölgeye çevrildi. Gönüllü Halk Güçlerinin  söz konusu sınırı kontrol altına alarak,  Suriye ile lojistik ve ikmal hattını tamamlama stratejisi uyguladığı  belirtiliyor.

 

Musul’un batısında IŞİD’in kontrolündeki bölgelerde 150 ila 200 bin sivilin mahsur kaldığı ifade ediliyor. Irak güçleri, sivillerin tahliyesi için  güvenlik koridorları açmaya çalışıyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz