Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CIA, İran Operasyonları İçin Yeni Müdür Atadı
CIA, İran Operasyonları İçin Yeni Müdür Atadı

CIA, Michael D’Andrea’yı İran operasyonları müdürü olarak görevlenirdi. Amerikalı eski yetkililer ile halen görevde olan yetkililer yaptıkları açıklamada; Amerika Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)’nın bu teşkilatın İran’da yapacağı operasyonlar için yeni müdür atadığını belirttiler. New York Times gazetesi de konuyla ilgili şunları yazdı: CIA tarafından bu göreve atanan Michael D’Andrea “siyah şehzade” olarak tanınmıştır. Bu lakap […]

CIA, Michael D’Andrea’yı İran operasyonları müdürü olarak görevlenirdi.

Amerikalı eski yetkililer ile halen görevde olan yetkililer yaptıkları açıklamada; Amerika Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)’nın bu teşkilatın İran’da yapacağı operasyonlar için yeni müdür atadığını belirttiler.

New York Times gazetesi de konuyla ilgili şunları yazdı: CIA tarafından bu göreve atanan Michael D’Andrea “siyah şehzade” olarak tanınmıştır. Bu lakap kendisine, el-Kaide eski lideri Usame Bin Ladin’i yakalama operasyonunu ve yüzlerce sivilin ölmesine neden olan Amerikan İHA’larının saldırısını yönettiği dönemde verildi.

New York Times, İran bölümü müdürü olarak atanan D’Andrea’yı, Trump’ın İran’a karşı katı yönelişinin ve seçim propagandalarındaki vaatlerini uygulama çabalarının önemli bir göstergesi olarak tanıttı.

Amerikalı yetkililer ayrıca bu atamayı CIA içindeki değişikliklerden biri olarak tanımladı öyle ki Mike Pampeo’un başkanlık döneminde bu teşkilattaki gizli operasyonların ve casusluk faaliyetlerinim önemi artmıştır.

CIA buna ilave olarak yakın zamanda terörizmle mücadele birimine yeni müdür atayarak teröristlere bağımsız bir şekilde daha çok saldırı yapılabilmesini istedi.

New York Times ayrıca şunları: “İran, CIA için zor bir hedeftir. Bu teşkilat, İran’da Amerikan büyükelçiliği bulunmaması nedeniyle bu ülkeye ulaşmada çok sıkıntı yaşamaktadır, buna karşın İran istihbarat birimleri yaklaşık 40 yıldır sadece Amerika’nın gizli casusluk operasyonlarıyla mücadele etti.”  şeklinde yazdı.

CIA eski avukatlarından olan ve Amerikan İHA’larının saldırısında büyük rol oynayan Robert Eatinger, D’Andrea ile ilgili olarak şunları söyledi: O, çok cesurca bir plan yapabilir ve bunu da bilinçli bir şekilde yapar.

CIA, kimliği ya da gizli görevleri ile ilgili bilgi vermediğini belirterek İran operasyonları bölümü yeni müdür ile ilgili değerlendirmeden kaçındı.

New York Times’ın haberini dayandırdığı yetkililer, D’Andrea’nın görevinin gizliliğini dikkate alarak isim belirtmeme şartıyla bu gazeteye röportaj verdiler. Kendini Robert Eatinger,  olarak tanıtan kişi de gerçek kimliğini açıklamaktan kaçındı.

New York Times ayrıca D’Andrea’nın ismini, bu kişinin daha önce medyada Amerika’nın yeni hükumetinin İran konusundaki planlarını belirleyen kişi olarak tanıttığı için açıkladığını yazdı.

Eatinger röportajın devamında kendisine yöneltilen D’Andrea’nın atanması İran’a karşı provoke bir yöneliş olduğunu mu göstermektedir? Sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: Bunun yanlış olduğunu düşünmüyorum.

D’Andrea’nın İran konusundaki düşünceleri ile ilgili henüz bir bilgi alınamamıştır. Newyork Times’ın ifadesine göre D’Andrea politikacı bir kişi değildir o politika uygulayıcısıdır.

D’Andrea, 11 Eylül 2001’de yaşanan terörist saldırısı sonrası olayın sorumlularına karşı CIA tarafından başlatılan geniş çaplı tutuklama ve işkence operasyonlarında önemli rol oynadı. Mevcut bilgilere göre, D’Andrea 2006 yılında CIA terörizmle mücadele biriminin başkanlığına getirildi ve 9 yıl bu görevde kaldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz