Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Çavuşoğlu: Hayal Görüyorlar
Çavuşoğlu: Hayal Görüyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  İsviçre’de devam eden  Kıbrıs müzakereleriyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs müzakereleriyle ilgili adadan Türk askerinin çekilmesini isteyen Yunanistan ve Rum kesimine rest çekerek “Bu onlar için hayaldir, bu hayalden, rüyadan uyanmaları lazım” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  İsviçre’de devam eden  Kıbrıs müzakereleriyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“SIFIR ASKER POLİTİKASINI KABUL EDEMEYİZ”

Çavuşoğlu, “Bu konferans bize göre nihai bir konferans. Bir mutabakat, çözüm olacaksa da olmayacaksa da artık bu işi uzatmanın bir anlamı yok. Başından beri bunu söylüyoruz. BM, KKTC heyeti de başından beri bunu söylüyor. Bunu anlayışla geldik, düşüncelerimizi söyledik. Tüm konularda mutabakat olmadan, hiçbir konuda mutabakata varılmamış demektir. Sadece güvenlik ve garantiler konferansı değil, tüm konuların müzakere edilip, varılacaksa bir mutabakata varılması gerekiyor. Güvenlik ve garantiler konusunda tutumumuzu net bir şekilde söyledik. Sıfır asker, garanti bizim için toplantıya başlama noktası bile değil, kabul edemeyiz. Bunların  Türkiye ve KKTC için vazgeçilmez olduğunu söyledik” diye konuştu.

“ESNEKLİK GÖSTERİYORUZ AMA TEMEL İLKELERİMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ”

Çavuşoğlu, “Bu konuda ne düşündüğümüzü, hangi adımlar atılması gerektiğini de net bir şekilde söyledik. Ocak’tan bu yana tüm görüşmelerde, 4 fasılda, o açıkta kalan konuları görüşmemek için direndi ya da hiçbir konuda anlaşmaya varılmadı. O konuların kapatılması lazım. Ondan sonra bize gelmeleri lazım. Biz gösterebileceğimiz esnekliği de gösteriyoruz ama temel ilkelerimizden vazgeçmiyoruz. Zaten müzakerelerin çerçevesi belli” dedi.

‘YAPTIKLARI AÇIKLAMALAR BİZİ BAĞLAMAZ”

Kıbrıs görüşmeleri hakkında BM Genel Sekreteri’nin  Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin açıklamalarına ilişkin de konuşan Çavuşoğlu, “Uzatma taktiği ve stratejisi, Rumların taktiğidir. Güneyde seçimler var. Ayrıca  Kıbrıs açıklarında tek taraflı sondaj çalışmaları yapmak istiyorlar. Tüm bu oyunları, stratejileri görüyoruz. Eide böyle bir açıklama yaptıysa, bunu doğru bulmuyoruz. Bu BM’nin tutumudur. BM Genel Sekreteri’nin bu konuda farklı tutumlar içinde olmamalı. Kendisine de bunu söyledik. Eide’nin farklı açıklamalar yapması bizi de bağlamaz. Ömür boyu bu konuyu bu şekilde müzakere edecek değiliz. Bunun bir sonu var. Olacaksa olur, olmayacaksa o zaman müzakerenin boyutları farklı olur. Samimiyiz. Tutumuzda da samimiyiz. Karşı taraftan da aynı şeyi görmek istiyoruz. Öyle Türk askeri olmayacak,  Türkiye’nin garantisi olmayacak gibi kabul edilemeyen yaklaşımlarından bir kere uzaklaşmaları lazım. Daha makul ve kabul edilebilir öneriler ile karşımıza çıkmaları gerekir” açıklamasında bulundu.

“BU HAYALDEN, RÜYADAN UYANMALARI LAZIM”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ın açıklamalarına ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, “Annan Planı’nı reddeden onlar. Rum ve  Yunanistan’nın beklentisi ‘garantiler tamamen kalksın, Türk askeri kalmasın. Onun dışındaki her türlü görüş değişik bir görüş değildir.’ Bu onlar için hayaldir; bu hayalden, rüyadan uyanmaları, vazgeçmeleri lazım. Kotzias’ın bu söylemi bizi bağlamaz. Düşünceleri varsa bir sonraki oturumlarda kabul edilebilir, gerçekçi görüleri paylaşsınlar. Onun bazı idealleri var. Dostluk Paktı gibi ancak sadece başlıkları ele alınabilir. Kotzias’ın açıklamaları doğru değil” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz