Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
Caferi, Bölge Ülkelerini Uyardı | caferiâlimler
Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Caferi, Bölge Ülkelerini Uyardı
Caferi, Bölge Ülkelerini Uyardı

Caferi: “Irak içerisinde Türkmen, Kürt ve Arap halkları yaşamakta.  Ancak hiçbir şekilde bu halklar üzerinde herhangi bir baskı söz konusu değildir. Tüm Iraklılar istedikleri gibi oy kullanabilmekte veya referanduma gidebilmektedir. Burada temel ölçü anayasadır ve biz anayasaya aykırı olan hiçbir şeyi kabul etmeyiz.”

Irak Dışişleri Bakanı, bölge ülkelerinin Kürdistan dosyasının çözümünde aktif olmaları gerektiğini vurgulayarak meselenin krize dönüşmemesi noktasında komşu ülkeleri uyardı.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi, Viyana ziyareti sırasında gerçekleştirdiği açıklamada Irak’ın Saddam dönemindeki Irak olmadığını ve Irak içerisinde etnik ve mezhebi ayrımcılıkların artık yaşanmadığını kaydederek; “Kürtler artık Irak siyasetinde ve devlet yönetiminde daha etkinler. Mecliste ve Devlet idaresinde önemli makamlarda sadece Kürtlerden değil farklı etnik unsurlardan Iraklılar da bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Herkesin kendi görüşünü açıklamada özgür olduğunu belirten Irak Dışişleri Bakanı, Irak’ın farklı kavim ve milletlerden oluşan tek bir devlet olduğunu vurgulayarak; “Irak içerisinde Türkmen, Kürt ve Arap halkları yaşamakta.  Ancak hiçbir şekilde bu halklar üzerinde herhangi bir baskı söz konusu değildir. Tüm Iraklılar istedikleri gibi oy kullanabilmekte veya referanduma gidebilmektedir. Burada temel ölçü anayasadır ve biz anayasaya aykırı olan hiçbir şeyi kabul etmeyiz” açıklamasını yaptı.

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi; İran, Suriye, Rusya ve Türkiye gibi diğer coğrafyalarda yaşayan Kürtler hakkında da Kürdistan dosyasını görüştüklerini belirterek “olası her türlü kaos ve olumsuz politika geniş çaplı bir krize dönüşebilir. Bu nedenle zaman faktörüne dikkat etmeliyiz ve çözüm noktasında gerekli zamanı sağlamalıyız. Kürtler, Irak’ta ikinci sınıf değil tıpkı diğer Iraklılar gibi hukuki haklarından yararlanabilen Irak vatandaşlarıdır” dedi.

Irak’ta kazanılan zaferin Iraklıların hakkı olduğunu vurgulayan İbrahim Caferi, Haşdi Şabi üyesi iki kişinin Viyana’da terör örgütüne üye olma suçlaması ile gözaltına alınması hakkında; “Bizim yasama organı ile alakalı bir sorunumuz yok. Ancak Haşdi Şabi üyesi iki kişinin gözaltına alınması noktasında hazırlıksız yakalandık. Haşdi Şabi insani bir hareket olarak ortaya çıkmış ve IŞİD terör örgütü karşısında birçok önemli başarılara imza atmıştır. Bu bağlamda Avusturya makamlarını Haşdi Şabi’nin Irak kanunda yer aldığı ve ordunun bir kolu olduğu noktasında bilgilendireceğiz” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz