Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru
Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

        Şehitler şahı Hz. İmam Hüseyin’in (a.s) Aşura’sının yaklaşmasıyla, son günlerde büyük Zeynebiye hareketine karşı bazı şahıs ve çevreler tarafından yapılan eleştirilere karşı, Caferi Âlimler Birliği (Câbir) kamuoyunu bilgilendirmek amaçlı bir bildiri yayınladı.   بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ                    اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى […]

 

 

 

 

Şehitler şahı Hz. İmam Hüseyin’in (a.s) Aşura’sının yaklaşmasıyla, son günlerde büyük Zeynebiye hareketine karşı bazı şahıs ve çevreler tarafından yapılan eleştirilere karşı, Caferi Âlimler Birliği (Câbir) kamuoyunu bilgilendirmek amaçlı bir bildiri yayınladı.

 

بِسْمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحْمَٰنِ ٱلرَّحِيمِ                   

اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَيْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَيْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَيْنِ

On yıllardır tüm zor şartlara rağmen ve tüm zorluklara göğüs gererek Şah-ı Şehidan Hz. İmam Hüseyin (as)’ın Aşura merasimlerini en güzel ve en görkemli şekilde yaparak Hüseyni misyon ve mesajı ülkemize ve dünyaya duyuran ve düzenlediği merasimler ve etkinliklerle tüm dünyaya örneklik teşkil eden ve ilham kaynağı olan Zeynebiye hareketine karşı olan hazımsızlıklarını her defasında bir bahaneyle dışa vuranları bu yıl da esefle izlemekteyiz. İmam Hüseyin’e ve Hz. Zeyneb’e gönül vermiş bu güzide toplum kınayanların kınamasına, suçlayanların suçlamasına aldırmadan bayraktarlığını yaptığı Hüseyni mesajı daha bir kararlılıkla dünyaya duyurmaya devam edecektir. Yapılan Aşura merasimlerinin en kusursuzlarında bile bir kusur arayanları, bu merasimlere katılmayanları, boykot edenleri bu toplum hep gördü. Hüseyni davaya hizmetin bir nasip meselesi olduğunu unutmamak gerekir. Samimi eleştiri ve önerilere açık olan bu gibi büyük organizasyonlarda elbetteki eksiklikler olacaktır. Ancak samimi eleştiri kendi mecrasında yapılmalı, haddini ve maksadını aşmamalı, itham boyutuna varmamalıdır.

Dini ve mezhebine yönelik saldırılara karşı hep en ön safta mücadele veren bu toplumu kimse din ve mezhepte tahrif ile itham edemez. Bu toplum inancını yaşama ve yaşatma konusunda sınavını vermiş ve inancına yönelik saldırılara karşı duyarlılığını her zaman onuruyla, gururuyla göstermiştir. Şehitlerin kabrini ziyaret etmek, onların kabri başında Seyyidü’ş Şühada’ya selam vermek, Kerbela şehitleri ve şahitleri için ağıt söylemek Hüseyni şuurun göstergesidir. Tesettür emrine uymayan bir hanımefendinin musiki eşliğinde ağıt söylemesini sorun edip eleştirmekle kalmayan, bunun haram ve din ve mezhepte tahrif olduğunu, Hüseyni hedeflere ters düştüğünü iddia edenler zımnen tesettür emrine uyan bir bayanın ağıt söylemesinin cevazını ilan etmiş olduklarının farkındalar herhalde.

Ritüeller örf ve adetler çerçevesinde değerlendirilmelidir. Bundan dolayıdır ki bir toplumda saz eşliğinde zakirler ağıt yakarken bir başka toplumda meddahlar mersiyeler okumaktadır.

Hüseyin’e Hz. Adem’den Efendimiz Hz. Hatem’e (saa) kadar peygamberler ağlamıştır. Hüseyin’e yerler ağlamış, gökler ağlamış. Hüseyin’e kadın da ağıt yakıp ağlamış, ağlatmış; erkek de mersiye okuyup ağlamış, ağlatmıştır. Hüseyin (as) hidayet meşalesi ve kurtuluş gemisidir. Kimse Hüseyin’i kendi kişisel görüşü çerçevesine sığdıramaz. Hüseyin davası gibi evrenseldir. Geçmiş ve geleceği kapsayacak şekilde zaman ötesidir. Mekan ötesidir. Müslümanından Ehlikitabına, Ehlikitabından Hindu ve Budistine, Şiisi ve Alevisinden Sünnisine kadar tüm özgür insanların önderidir Hüseyin. Hüseyin kimsenin tekelinde değildir. Hüseyin’i seveni Allah sever.

Rabbim bizleri Hüseyin sevgisinden mahrum eylemesin, onun kurtuluş gemisinde yer alanlardan eylesin.

 

Caferi Âlimler Birliği (Câbir)

06/08/2022

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz