Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

CÂBİR Yönetiminden Iğdır’a Ziyaret
CÂBİR Yönetiminden Iğdır’a Ziyaret

      Caferi Âlimler Birliği (Câbir) yönetimi her yıl geleneksel olarak Iğdır’a gerçekleştirmiş olduğu ziyareti, bu yıl 25 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirdi. Câbir başkanı Seyyid Seccad Karakuş önderliğinde gerçekleşen ziyarette, Kars, Iğdır’da ve Tuzluca’da ki üyelerimizle bir toplantı gerçekleştirildi, toplantıya Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in daveti üzerine Iğdır’da bulunan Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz […]

 

 

 

Caferi Âlimler Birliği (Câbir) yönetimi her yıl geleneksel olarak Iğdır’a gerçekleştirmiş olduğu ziyareti, bu yıl 25 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirdi.

Câbir başkanı Seyyid Seccad Karakuş önderliğinde gerçekleşen ziyarette, Kars, Iğdır’da ve Tuzluca’da ki üyelerimizle bir toplantı gerçekleştirildi, toplantıya Iğdır Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in daveti üzerine Iğdır’da bulunan Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz de davet edilerek iştirak etti.

 

Ziyaret sırasında Câbir heyeti toplantıya iştirak eden ulemamız onuruna 27 Haziran pazartesi günü Tuzluca / Hamurkesen köyü balık tesislerinde yemek verdi. Beş saat süren toplantı Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Câbir ‘in Iğdır ve Kars temsilcileri Behlül Salmanlı ile Seyyid Ahmet Erdem hocalar kısa bir konuşma yaparak toplantıyı tertipleyen Câbir’e ve toplantıya katılarak onure eden Türkiye Caferileri lideri Sayın Özgündüz’e teşekkür edip yılda bir kaç kez yapılan bu tür toplantıların faydalarına değinerek bu tür ziyaretlerin kesilmeden devam etmesi temennisinde bulundular.

 

Daha sonra Câbir başkanı Seyyid Seccad Karakuş kısa bir konuşma yaptı. Karakuş konuşmasında başta Türkiye Caferileri lideri olmak üzere toplantıya katılan tüm üyelere özellikle uzaktan zahmet çekip teşrif edenlere teşekkür etti. Karakuş konuşmasının devamında Kuran’ı Kerim’in ayetlerine ve hadisi şeriflere değinerek hidayetin, Allah’tan olduğunu ve Resul-i Ekrem’in (saa) Allah’ın hidayetiyle sırat-ı müstakimde olduğunu, dolayısıyla da insanların hidayetine vesile olabildiğini ifade etti. Karakuş konuşmasına şöyle devam etti: Sırat-ı müstakimde olan bir insanın namazı, ibadetleri, hayatı ve ölümü lillah (Allah rızası için) olur. Öyle olunca da başkalarının hidayetine vesile olabilir. Âlimler peygamberlerin varisleri olmaları hasebiyle ilahi hidayetin vesilesi olmaya adaydırlar.

Karakuş ulemanın misyonunun ilahi hidayetin vasıtaları olmak olduğuna ve bunun için de insanlara şefkat ve muhabbetle yaklaşmak gerektiğine vurgu yaptı.

Karakuş sözlerinin sonunda yaz sezonunda çocuklar, gençler ve özellikle lise ve üniversiteli gençlerimize yönelik ahlâk ve kuran eğitimleri başta olmak üzere çeşitli dallarda dersler konulup, dini sohbetler yapılmasının gerekliliğini belirterek sözlerini bitirdi.

 

Başkan Karakuş’un ardından Türkiye Caferileri lideri Hüccet-ül İslam Sayın Selahattin Özgündüz hocamız da kısa bir konuşma yaptı. Özgündüz konuşmasında bu manevi ve nurani toplantıyı organize eden Câbir’e, toplantıya katılan ulemamıza ve özellikle Iğdır temsilcisine ve Karstan teşrif eden ulemamıza teşekkür etti.

Özgündüz konuşmasına ilahi takva ve bunun insanın başarısı ve tebliğ üzerindeki etkisi konusuna değindi.

Özgündüz Câbir ulemasına hitaben şöyle dedi: “Câbir olarak sizler halk tabanı olan, zahmetkeş ulemamız ve değerlerimizsiniz. Sizler halk tabanı ve desteği olmanız hasebiyle büyük başarılara imza attınız. Metropollerde inancımızı yaşayıp yaşatacağınız camiler inşa ederek inancımz doğrultusunda ezan-ı Muhammedi okutarak Alevi velayeti tanıtmış oldunuz. Sizler Hüseyni Aşura merasimini camiden dışarı taşıyıp Türkiye’de bir ilke imza atarak kimsenin başaramadığını başardınız. Kurumunuz bir tabela derneği değildir. Sizler ameli olarak halkın içerisinde ve halktan birisiniz. Bu nedenle mümin halkımız siz Câbir ulemasına bakmakta ve tabi olmaktadır. Bu nedenle ne kadar değerli bir mesleğe sahip olduğunuzu, nasıl bir necip ve mümin kitleye hitap ettiğinizi ve en önemlisi ne kadar önemli ve pak bir mektebin mübelliğleri olduğunuzun farkında olun ve değerini bilin”

Özgündüz’ün konuşmasından sonra toplantıda bulunan âlimler sırasıyla söz hakkı alarak Câbir’in daha verimli çalışması hakkında görüş belirtip gündemle ilgili sorular sordular.

Soru cevap aşamasından sonra, Cabir’in Kars Temsilcisi ve Kars Ehl-i Beyt Âlimleri derneği başkanı Sayın Seyit Ahmet Erdem hoca, Türkiye Caferileri lideri Sayın Selahattin Özgündüz’e 15 Şaban (Hz. İmam Mehdi’nin doğum günü) da Kars’a yapmış olduğu ziyaretten dolayı Kars Ehl-i Beyt Âlimleri derneği adına teşekkür ederek plaketi takdim ettiler.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen toplantı Kars âlimlerimizden Behram Geley hocanın okumuş olduğu İmam Zaman’ın (a.c.f) ferec duasıyla son buldu.

Toplantıdan bir gün önce (26 haziran Pazar günü) Câbir uleması Türkiye Caferileri lideriyle birlikte Zehra ana yardımlaşma derneğinin Iğdır temsilcilik yeni binasını ziyaret ederek hayır dualar edip, çalışmalarında başarılar dilediler.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz