Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Brüksel Filistin’e Desteğini Yineledi
Brüksel Filistin’e Desteğini Yineledi

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Mogherini, AB’nin Filistin’e desteğini yineleyerek “Bu kritik dönemde Filistin halkına ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a AB’nin desteğinin devam edeceğini teyit etmek istiyorum” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence İsrail’de Knesset’te (meclis) hitap ederken AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de resmi ziyaret için Brüksel’de bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’la dün ortak basın toplantısı düzenledi.

Mogherini, ikili görüşmenin ardından Abbas’ın 28 AB üyesi ülkenin dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceğini, bu çerçevede Ortadoğu barış süreci, ikili ilişkiler ve bölgedeki güvenlik durumunu ele alacaklarını söyledi.

AB’nin İsrail-Filistin sorununa ilişkin tutumunun değişmediğini belirten Mogherini, “Öncellikle AB’nin, Kudüs’ün İsrail ve Filistin’in ortak başkenti olacak şekilde, iki devletli çözüme ilişkin kararlı desteğini yinelemek istiyorum” diye konuştu.

Bu çözümün ‘tek, gerçekçi ve uygulanabilir’ seçenek olduğunu kaydeden Mogherini, ancak bu şekilde tarafların meşru taleplerinin yerine getirilebileceğini söyledi. Mogherini, tüm taraflarla irtibat halinde olan AB’nin, İsrail’in yasa dışı Yahudi yerleşim yerleri politikasına karşı olduğunu vurguladı. Mogherini, “Bu kritik dönemde Filistin halkına ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a AB’nin desteğinin devam edeceğini teyit etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Abbas da AB’nin Filistin’e verdiği desteğe dikkati çekerek “AB’nin Ortadoğu’daki bu süreçte adil çözüme ulaşılabilmesi için rol oynaması gerektiğine inanıyoruz” dedi. İki devletli çözüm ve barış için müzakerelere devam edilmesinden yana olduklarının altını çizen Abbas, “Sorunun çözülmesi yolunda karşılaştığımız zorluklara rağmen yerel, bölgesel ve uluslararası düzeyde terörizm ve radikalizmle mücadele konusundaki kararlığımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Abbas, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) ve BM Genel Kurulu tarafından daha önce konuya ilişkin alınan kararları anımsatarak “Bu kararların BM arşivlerinde bir kağıt parçası olarak kalması düşünülemez” diye konuştu.

AB’yi gerçek bir ortak olarak gördüklerine işaret eden Abbas, “Üye devletleri hızla Filistin devletini tanımaya çağırıyorum. Filistin devletinin tanınmasıyla müzakerelerin devam etmesi arasında bir zıtlık bulunmuyor” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz