Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

BM’den Myanmar Müslümanları Hakkında Uyarı
BM’den Myanmar Müslümanları Hakkında Uyarı

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Myanmar Müslümanlarının durumunun çok kötü olduğuna dair uyarıda bulundu.

İRNA’nın bildirdiğine göre  BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, Arakan Müslümanlarının çok kötü koşul altında bulunduğunu, ülkede durumun halen kritik olduğunu ve her gün Arakan Müslümanlarından onlarcasının Bangladeş sınır bölgesine giriş yaptığını bildirdi.

Myanmar hükümetinin verdiği taahhütlere rağmen Müslüman mültecilerin kendi evlerine geri dönüşleri için gerekli ortamı hazırlamadığını bildiren  BM Mülteciler Yüksek Komiseri Grandi, Arakan müslümanlarının Myanmar hükümeti ile Bangladeş hükümeti arasında sağlanan anlaşma uyarınca Arakan’da kendi evletine geri dönmeleri gerekirken halen Bangladeş’te muhtelif kamplarda çok kötü koşullar altında bulunduklarını bildirdi.

Öte yandan Myanmar’da yaşanan şiddet olayları sonucu yaklaşık 700 bin Arakanlının evlerini terk ederek Bangladeş’e sığınmasından bu yana altı ay kadar bir sürenin geçtiğini hatırlatan Birleşmiş Milletler yetkilileri, Myanmar’da Arakanlılara uygulanan baskılar da dahil olmak üzere sorunun ana nedenlerine çözüm bulunması için zamanının geldiğini belirtti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, video konferans yoluyla katıldığı Güvenlik Konseyi toplantısında “Yakında yeni bir acil durumla karşılaşma ihtimalimiz olduğu için zamanla yarışıyoruz” dedi.

Grandi Bangladeş’in Cox’s Bazar bölgesindeki Kutupalong’un dünyanın en büyük mülteci yerleşim yeri haline geldiğini, Muson yağmurları sezonunun Mart ayında başlayacak olması nedeniyle 107 bin mültecinin sel ve toprak kayması tehdidi altında kalabileceğini söyledi.

“Bangladeş hükümeti hazırlık çalışmalarının başını çekiyor, ancak bir felaketin yaşanmaması için uluslararası topluluğun mutlaka yardım etmesi gerekiyor” diyen Grandi soruna Myanmar’ın içinde bir çözüm bulunması gerektiğini belirtti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz