Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

BM: Katliamı Durdurun
BM: Katliamı Durdurun

Myanmar ordusu tarafından 2012 yılından bu yana mülteci konumuna itilen ve katliama uğrayan, aynı zamanda ülkesiz ve vatansız olan Rohingya Müslümanlarından 10 binlercesi mülteci konumuna düşerken BM, Myanmar hükumetinden Rohingya Müslümanlarına yönelik baskılarını sona erdirmesini istedi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin Myanmar’ın güneyinde bulunan Rohingya Müslümanlarının yaşadığı Rakhine Eyaletine bağlı “Mangedav ve Sittwe” bölge halkları ile görüştüğü ve röportaj gerçekleştirdiği bildirildi.

Filippo Grandi’nin aynı zamanda Myanmar halkının lideri Ang San Su Çi ile bir araya geldiği bildirildi. 2012 yılından bu yana ülkenin güneyinde bulunan Rakhine eyaletinde din savaşları yaşanırken Myanmar ordusu tarafından büyük baskı ve katliamlara uğrayan bölge Müslümanlarından yüzlercesi hayatını kaybederken 140 binin üzerinde Müslüman mülteci olmak zorunda kaldı.

Son günlerde bölge yeni çatışmalara ve olaylara sahne olurken ülkenin güneyinde bulunan bir mülteci kampını boşaltmak isteyen ordu mensupları ile siviller arasında yaşanan olayda 3 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

BM temsilcisi Filippo Grandi Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yaptığı açıklamada ülkede hiçbir vatandaşlık haklarından faydalanamayan Rohingya Müslümanlarına yönelik Myanmar devletinin baskı ve katliamlarının biran önce durdurması gerektiğini belirtti.

Myanmar hükumeti Rohingya Müslümanlarını Bangladeş’ten ülkeye kanunsuz bir şekilde giren mülteciler olarak görmekte. Ve onları kendi vatandaşları olarak tanımamakta.

Filippo Grandi aynı zamanda yaptığı açıklamada ülkenin güneyinin fakir kaldığını vurgulayarak “ çok acil olarak bölgeye yatırımlar yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

BM Myanmar’da ordu tarafından yapılan katliam ve cinayetleri araştırmak için bir heyet oluşturmuş ve Myanmar devleti BM’nin teşkil ettiği heyetin ülkeye girişine izin vermeyeceğini açıklayarak muhalif olduğunu bildirmişti.

Tayland’da ise farklı 9 kampta 102 binin üzerinde Myanmarlı Müslüman mülteci olarak yaşamaktadır.

Geçtiğimiz aylarda 75 binin üzerinde Myanmarlı Müslüman Bangladeş’e geldiği bildirilirken BM’nin Bangladeş İnsan Hakları örgütü 100’lerce Rohingya Müslümanının ordu tarafından öldürülme ihtimallerinin olduğunu belirtti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz