Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

BM: Endişeliyiz
BM: Endişeliyiz

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında Suriye’de rejime ait uçağın düşürülmesi ve Rusya’nın buna tepkisine ilişkin soruları yanıtladı.

ABD’nin Suriye rejimine ait savaş uçağını düşürmesine karşı BM, “gerginliğin artırılması ve yanlış hesap” risklerine karşı uyardı.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’de rejime  ait savaş uçağının düşürülmesi ve Rusya’nın buna yönelik tepkisi nedeniyle endişe  duyulduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın  toplantısında Suriye’de rejime ait uçağın düşürülmesi ve Rusya’nın buna tepkisine  ilişkin soruları yanıtladı.

Rejim uçağının düşürülmesi ve İran’ın IŞİD mevzilerine yönelik füze  saldırısına ilişkin haberleri takip ettiklerini anlatan Dujarric, “Bu haberlerin  ve olayların meydana gelme koşullarını bağımsız olarak teyit etme imkanımız yok,  ancak bu eylemler Suriye’de gerginliğin artması ve yanlış hesap riskini  artırıyor. Bu nedenle ciddi endişe duyuyoruz.” dedi.

ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyon, Suriye rejimine ait bir  SU-22 savaş uçağını Tabka ilçesinin güneyinde düşürdüğünü duyurmuş, buna tepki  olarak Rusya Savunma Bakanlığı ise Washington ile Suriye’de uçuş güvenliğinin  sağlanması anlaşması kapsamındaki iş birliğini durdurduğunu açıklamıştı.

Deyrizor’daki 100 bin kişi için endişe ediliyor.

Öte yandan BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nden (OCHA) yapılan  açıklamada, 2014’ten beri IŞİD kuşatmasındaki Deyrizor kentinde bulunan 100 bin  civarında kişinin güvenliğinden endişe edildiği belirtildi.

Bölgede sivillerin şiddete maruz kaldığı, insani yardım ve sağlık  hizmetlerine sınırlı erişim olduğu vurgulanan açıklamada, BM’nin Dünya Gıda Programı aracılığıyla havadan insani yardım ulaştırdığı, ancak bölgedeki  çatışmaların yardımın sivillere ulaşımını tehlikeye attığı ifade edildi.

Açıklamada, BM’nin başta kuşatma altında ve ulaşılması zor  bölgelerdeki 4 buçuk milyon kişi olmak üzere Suriye’deki tüm sivillere güvenli ve  kesintisiz insani yardım ulaştırılmasının temin edilmesini istediği bildirildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz