Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
Bir An Önce Çözün | caferiâlimler
Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Bir An Önce Çözün
Bir An Önce Çözün

Katar için ABD, İngiltere ve Kuveyt’ten Ortak Çağrı: Acil Çözüm Bulun

Kuveyt’e giden ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’a İngiltere Ulusal Güvenlik Danışmanı da eşlik ediyor. ABD, İngiltere ve Kuveyt, krizin taraflarından acil bir çözüm bulunmasını istedi.

Ortadoğu turuna çıkan  ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson,  Kuveyt durağında ilk görüşmesini yaptı. Kuveytli mevkidaşı Şeyh  Sabah Halid El Hamad El  Sabah’la görüşen Tillerson’a  İngiltere Ulusal Güvenlik Danışmanı Mark Sedwill de katıldı.

Üç ülke,  ABD,  İngiltere ve  Kuveyt,  Katar krizinin taraflarına bir an önce çözüm çağrısında bulundu. Açıklamada,  Suudi Arabistan’ın başını çektiği  Katar karşıtı blokta yer alan ülkelerden mevcut krizi acilen frenleme ve en kısa zamanda diyalog yoluyla bitirmeleri istendi.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın  Kuveyt’ten sonraki durağı  Suudi Arabistan ve  Katar olacak.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

Suudi  Arabistan,  Mısır,  Bahreyn ve  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yaptıkları ortak açıklamayla  Katar’ı 2013 ve 2014’teki anlaşmalara uymamakla suçladı. Açıklamada, “Bu,  Katar’ın anlaşmaların yükümlülüklerini yerine getirmediği, çiğnediği ve verdiği sözü tutmadığı konusunda hiçbir şüpheye mahal bırakmadığını gösteriyor” denildi.

Katar da aynı anlaşmaların muhatapları tarafından ihal edildiğini belirtiyor. CNN’e konuşan Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, “Katar’a uygulanan abluka, Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK) iç tüzüğü, 2013/2014  Riyad Anlaşması ve yürütme mekanizmasının apaçık ihlalidir” dedi.

EN BÜYÜK DESTEK TÜRKİYE’DEN

5 Haziran’da kopan fırtınayla birlikte  Suudi Arabistan,  Mısır,  Bahreyn ve BAE,  Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kesti.  Doha yönetimini ‘terörizm’e destek vermekle suçlayan ülkeler, kara, deniz ve hava sınırlarını kapattı,  Katar vatandaşlarını sınır dışı etti.

Tecrite uğrayan  Katar’a bugüne kadar en büyük destek  Türkiye ve  İran’dan geldi. 24 saat dolmadan  Katar’a gıda malzemesi gönderen  Türkiye, aynı zamanda askeri üs kararını da hızlı bir şekilde geçirdi.

TEHDİT EDİLEMEYCEK KADAR ZENGİNİZ

Söz konusu dört ülke, Haziran ayında  Katar’a 13 maddelik bir talep listesi sundu. Listede Türk askeri üssünün kapatılması, ünlü haber kanalı Al Jazeera’nın yayınlarının durdurulması gibi talepler vardı.

Katar bu listeyi reddetti, dört ülke  Doha yönetimine yeni yaptırımlar uygulanacağını duyurdu.

Katar Maliye Bakanı  Ali Şerif el Emadi ise, tehdit edilemeyecek kadar zengin olduklarını söyledi.

ABD Başkanı  Donald Trump, krizin patladığı ilk günlerde attığı  Twitter mesajlarıyla düğmeye kendisinin bastığını itiraf etmişti.

Katar’da Ortadoğu’daki en büyük askeri üssü bulunan  Washington, şimdi  Doha yönetiminin  İran’la yakınlaşmasından tedirginlik duyuyor.  Tahran yönetimi,  Katar’a deniz ve hava bağlantılarını kullanma izni vermiş durumda.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz