Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Batı Dünyası Neyin Peşinde? Savaş Çıkabilir!
Batı Dünyası Neyin Peşinde? Savaş Çıkabilir!

Gabriel, “Bu anlaşmazlığın savaşa sürüklenme tehlikesi var, kardeş toplumların ve komşularının tutumu dramatik” yorumunda bulundu.

Körfez Kriziyle İlgili Korkutan Tahmin: Savaş Çıkabilir

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, körfezde Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin savaşa dönüşebileceği uyarısında bulundu.

Katar’ın  Suudi Arabistan ve diğer bazı Arap ülkelerince izole edilmesinin yeni bir savaşa yol açabileceği uyarısında bulunan  Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, “Gerilimi azaltmak için hala şans var” dedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Frankfurter Allgemeine Zeitung’a verdiği demeçte  Katar krizinin savaşa sürüklenebileceğini söyledi.

Gabriel, “Bu anlaşmazlığın savaşa sürüklenme tehlikesi var, kardeş toplumların ve komşularının tutumu dramatik” yorumunda bulundu.

Gabriel, son günlerde konuyla ilgli olarak,  Suudi Arabistan,  Katar,  Türkiye,  İran ve Kuveytli mevkidaşları ile doğrudan ya da telefonla oldukça yoğun bir biçimde görüştüğünü söyledi.

“BUNU AŞMA ŞANSIMIZ VAR”

“Bu görüşmeler neticesinde durumun çok ciddi olduğunu biliyorum ama bunu aşma şansımız da var” diye konuşan Alman bakan, “Karşıt taraflar arasında yapılacak görüşmelerin bunun için kaçınılmaz” olduğunu vurguladı.

Hafta başından bu yana Körfez ülkelerinde son yıllardaki en ağır diplomatik kriz yaşanıyor.  Suudi Arabistan ve diğer birçok Arap ülkesi  Katar’la diplomatik ilişkilerini ve havayolu ulaşımını kesti, sınırlarını kapattı. Bu ülkeler  Katar’ı DAEŞ gibi terör örgütlerini desteklemek ve Şii  İran’la yakın ilişkiler içinde olmakla suçluyor.

TRUMP’TAN KATAR’A SUÇLAMA

ABD Başkanı  Donald Trump,  Katar’ı uzun yıllardır terörü destekleyen bir ülke olarak tanımladı. ABD Başkanı, cuma günü (9 Haziran)  Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında,  Katar’ın tarihsel olarak teröre üst düzeyde destek verdiğini belirterek, bu desteğin sona erdirilmesi çağrısında bulundu.

Trump üç gün önce  Twitter üzerinden de, “Ortadoğu’ya yaptığım son ziyarette radikal ideolojilerin artık finanse edilmemesi gerektiğini söyledim. Liderler  Katar’ı işaret etti” demişti.

Suudi  Arabistan,  Birleşik Arap Emirlikleri ve  Bahreyn Trump’ın açıklamalarının memnun edici olduğunu duyurdu.

ABD’DE KATAR’LA İLGİLİ FARKLI SESLER

Öte yandan  Katar kriziyle ilgili ABD yönetimi içinde ortak bir dil kullanılmaması dikkat çekti.

ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson, Trump’tan daha ılımlı bir söylemde bulunmayı tercih etti.

Tillerson,  Suudi Arabistan’a ve söz konusu diğer Arap ülkelerine  Katar’a yönelik izolasyonun kaldırmaları çağrısı yaptı.

Tillerson aynı zamanda  Doha yönetimine de çağrıda bulunarak, komşu ülkelerin endişlerini ciddiye almasını ve terörle mücadele konusunda üzerine düşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz