Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
Bahreyn’de Son Durum | caferiâlimler
Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

İMAM RIZA’NIN ŞEHADETİ

İMAM RIZA’NIN ŞEHADETİ

İSLAM PEYGAMBERİ FAHR-İ KÂİNAT EFENDİMİZİN (S.A.A) VEFATI

İSLAM PEYGAMBERİ FAHR-İ KÂİNAT EFENDİMİZİN (S.A.A) VEFATI

Bahreyn’de Son Durum
Bahreyn’de Son Durum

Bahreynliler devrimin 7. yıldönümü anısına bugün 14 Şubat 2018 tarihinde ülke genelinde sokaklara iniyor.

Farklı kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Bahreynliler devrimin 7. yıldönümü anısına bugün 14 Şubat 2018 tarihinde ülke genelinde sokaklara iniyor. Bu yazıda ise büyük Şii Lider Şeyh İsa Kasım’ın geçen seneden beri ev hapsinde tutulması ardından Bahreyn ayaklanmasında meydana gelen olayları yeniden gözden geçiriyoruz.

Şeyh İsa Kasım’a bir yıl hapis cezası

Âl-i Halife rejimine bağlı mahkeme, Bahreyn Şiilerinin büyük lideri Şeyh İsa Kasım’ın yargılanmasını başlatmıştır.

Bu habere göre, Şeyh İsa Kasım’a dayanaksız gerekçelerle Âl-i Halife rejimi tarafından bir yıl hapis cezasıyla mal varlığına 3 milyon dinar değerinde haciz uygulaması cezası verilmiştir. Ayrıca Şeyh’e 1000 dinar tazminat ödeme cezası da verildiği öğrenildi. Bilgili bazı kaynakların haberine göre, Şeyh İsa Kasım’a verilen bir yıllık hapis cezasının yürürlüğe girmesi 3 yıl ertelenmiştir.

Âl-i Halife’den “El Daraz” bölgesine askeri müdahale

Âl-i Halife rejimi Bahreyn’in “El Daraz” bölgesinde askeri müdahale başlatmıştır. Bu habere göre, Bahreyn İçişleri Bakanlığı yayınladığı bir duyuruda, Şeyh İsa Kasım’ın doğup yaşadığı yer olan bu bölgede askeri operasyon yapacağını bildirdi.

Bu karara karşı Bahreyn alimleri de bir bildiri yayınlayarak, bahreyn halkından ülkenin dört bir tarafından “El Daraz” bölgesinde toplanmalarını istedi. Bunlara ilave, Bahreyn’in 14 Şubat Hareketi de halkın bu bölgede büyük bir gösteri yapmasına ilişkin bir bildiri yayınladı.

Âl-i Halife’nin saldırıları sonucu 5 Bahreynli genç şehit düştü

Salı günü Âl-i Halife’ye mensup güvenlik güçlerinin Şeyh İsa Kasım’ın doğup yaşadığı yer olan “El Daraz” bölgesinde Bahreynli protestoculara karşı ateş açması sonucu 5 sivil şehit düşerken onlarca kişi de yaralandı.

Bu bağlamda Bahreyn İçişleri Bakanlığı halk tarafından düzenlenen gösterilerde 5 Bahreynli vatandaşın yaşamını yitirdiğini onayladı. Öte yandan “El Daraz” bölgesindeki evlere gerçekleştirilen baskınlarda ise 286 kişinin göz altına alındığı belirtildi.

Bahreyn’de hiç durmadan devam eden gösterilerle eşzamanlı rejim güçleri bu ülkenin Şii Lideri Şeyh İsa Kasım’ın evine baskın düzenledi.

Üst rütbeli Bahreynli alimler Şeyh İsa Kasım’la görüştü

Bahreyn’in bazı üst rütbeli alimleri bu ülkenin büyük Şii Lideri Ayetullah Şeyh İsa Kasım’la görüştü.

Bu habere göre, “Abdullah el-Garifi”, “Şeyh Muhammed Sangur” ve “Şeyh Muhammed Salih el-Rabii”, Şeyh İsa Kasım’ın evinde bu büyük şii liderle görüşen alimlerdir.

Evinde mahsur tutulan Şeyh İsa Kasım’ın durumuna ilişkin bilgi edinmek amacıyla yapılan bu görüşmenin ardından Şeyh’in sağlık durumunun gayet iyi olduğu açıklandı.

Bahreyn’de “öfke gösterisi” düzenlenecek

Bahreyn halkı, dün akşam birçok bildiri yayınlayarak bu gece ülke genelinde düzenlenecek öfke gösterilerine katılacaklarını duyurdu. Arap medyasında yer alan haberlere göre, bu bildiriler hala sosyal medya üzerinden yayılıyor.

Şeyh İsa Kasım’ın doğup yaşadığı yer olan “El Daraz” bölgesinin halkı da yayınladığı bir duyuruda, bu gece “El Daraz Şehitleri Anma Töreni”nin ardından büyük bir gösteri yapacaklarını bildirdi.

Bahreyn’deki İslam alimleri ve siyasi gruplar da Cuma gecesini ‘öfke gecesi’ olarak ilan ederek tüm Bahreyn halkını düzenlenecek öfke gösterilerine katılmaya çağırıdı. Bunun üzerine Bahreynlilerden Şeyh İsa Kasım’ın evinin kuşatılmasının sürdürülmesi ve Bahreynli gençlerin tutuklanmasını protesto etmek için sokağa çıkmaları istendi.

Şeyh İsa Kasım’ın evinin kuşatılmasına sert bir şekilde tepki gösteren Bahreyn 14 Şubat Hareketi, bir bildiri yayınlayarak, “El Daraz bölgesinden kaçırılanlara bağımlılığımızı gösterebilmek ve Âl-i Halife rejiminin idam hükümlerine tepkilerimizi duyurmak için öfke gösterilerine katılacağız” ifadesini kullandı.

Bahreynli bayan aktivistten açlık grevi

Âl-i Halife rejiminin hapishanesinde tutuklu olan “İbtisam es-Saiğ” isimli aktivist, cezaevinde Âl-i Halife güçleri tarafından süregelen işkenceleri protesto etmek amacıyla açlık grevine başlamaya kararı verdi.

Bahreynli insan hakları aktivisti “İbtisam es-Saiğ” geçtiğimiz 3 Temmuz tarihinde Bahreyn’nin emniyet güçleri tarafından düzenlenen baskın sonucu tutuklanmıştı.

En son “Madinat Isa” cezaevine taşınırken daha kötü durumda olduğu belirlenen bayan aktivist etrafındakilere hitaben, “Beni öldürdüler, bunu herkese açıklayınız” diye seslenmişti.

Bahreynli aktiviste yönelik aralıksız işkence ve şiddetin devam edilmesinden endişe ediliyor.

Arap yayın kuruluşlarına göre, Bahreyn’de Âl-i Halife rejiminin sivillere yönelik uyguladığı baskıcı politikalar devam ediyor.

Bahreyn halkından mahpusları anma gösterisi

Savtol Mename’nin haberine göre, Bahreyn halkı 24 Temmuz’da bu ülkedeki siyasi mahpuslarını anma amacıyla ellerindeki pankartlarla ülkenin dört bir yanında geniş çaplı gösteri gerçekletirerek, Âl-i Halife rejiminin halkın barışçıl protestosunu bastırmaya çalıştığını kınadı. Bahreynliler ayrıca sözü geçen mahpusların tahliyesi talebinde bulunarak, güvenlik güçlerinin müdahalelerine rağmen gösterilerini gece boyu devam ettirdi.

Bunlara ilave olarak, sivil toplum kuruluşları birçok bölgede hediyeler dağıtarak evlatlarının hapishanede tutulmasına dayandıkları için mağdur durumda olan aileleri takdir etti. Bazı bölgelerde de Bahreyn milleti cezaevindeki mahpusların özgür bırakılması için dua merasimi gerçekleştirdi.

İran: Şeyh İsa Kasım’ın sağlık durumu endişe verici

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Bahreyn’in El Deraz bölgesinde ev hapsinde tutulan muhalif din alimi Şeyh İsa Kasım’ın sağlık durumunun endişe verici boyutta olduğunu belirtti.

Kasımi, Şeyh İsa Kasım’ın tedavi işlemlerinin geciktirilmemesi gerektiğini vurgulayarak, onun sağlık durumundan Bahreyn yönetiminin sorumlu olduğunu belirtti.

Şeyh İsa Kasım hastaneye kaldırıldı

Bahreyn’in manevi Şii Lideri Şeyh İsa Kasım, bugün sabah saatlerinde hastaneye kaldırıldı. El Vifak Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Hüseyin el-Dihi geçenlerde Ayetullah Kasım’ın hastaneye kaldırılacağını bildirmişti.

Yaklaşık 9 ay ev hapsinde tutulan Şeyh İsa Kasım’ın sağlık durumu son günlerde daha da kötüleşmeye yüz tutmuştur. Bazı bilgilere göre de Şeyh’in kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve iç kanama gibi hastalıklara yakalanmasına rağmen Âl-i Halife rejimi bu büyük Şii alimiin tedavisi için herhangi bir müdahale yapılmasını engellemiştir.

Şeyh İsa Kasım yeniden ev hapsinde

Bahreyn Şiilerinin büyük Lideri Şeyh İsa Kasım yeniden ev hapsinde tutuldu. Şeyh İsa Kasım geçen günlerde amelliyat altına alınmıştı.

Âl-i Halife rejiminin yaptığı baskılar, insan hakları kuruluşlarının bu rejimden Bahreyn Şii Lideri’nin tedavi sürecinin normal şartlar altında sınırlayıcı herhangi bir müdahale olmaksızın sürdürülmesine izin vermesi isteğinde bulunmalarına rağmen gerçekleştirilmektedir.

Bahreyn’in askeri mahkemesinden 6 Şii gence idam cezası

Bahreynli 6 Şii genç, Al halife rejimine mensup bir askeri ceza mahkemesi tarafından bu ülkenin askeri komutanlarına karşı terör eylemi teşebbüsünde bulunma suçundan idam cezasına çarptırıldı.

Bahreyn’in askeri ceza mahkemesi ilaveten haklarında idam cezası verilen gençlerin vatandaşlıktan da çıkartılmasına karar verdi.

Sözü geçen mahkeme aynı zamanda dosyadaki diğer 7 kişi hakkında da vatandaşlıktan çıkarılmalarıyla birlikte 7 sene hapis cezası verdi.

Dosyaya dahil olan 5 kişi ise tüm suçlardan beraat etti.

İdam cezasına çarptırılan mahkumların listesi şöyle:

Adil Mübarek (Sünni bir ordu mensubu)

Muhammed el-Mutgavi (Şii bir insan hakları aktivisti)

Seyyid Fazıl Seyyid Abbas (Şii bir vatandaş)

Seyyid Alavi el-Musavi (Şeyh İsa Kasım’ın en yakın adamlarından biri)

Seyyid Murtaza el-Senedi (Vefa Hareketi’nin liderlerinden)

Habip el-Cimri (Şii bir vatandaş)

Bahreyn’den “Şeyh İsa Kasım”ın cezasına onay

El Minar’ın haberine göre, Bahreyn’in temyiz mahkemesi, Şeyh İsa Kasım’a verilen bir yıllık hapis cezasıyla birlikte bu büyük Şii alimin vatandaşlıktan çıkartılması kararını onayladı.

Bahreyn halkına Âl-i Halife’den “Cuma Namazı” yasağı

Âl-i Halife rejiminin Bahreynli Şiilere karşı yaptığı baskıcı politikalar durmadan devam ediyor.

Edinilen yeni bilgilere göre, Bahreyn rejimine bağlı askeri güçler, art arda süregelen 82. haftada halkın Al Draz bölgesinde “Cuma Namzı” gerçekleştirmesini engelledi. Ancak Âl-i Halife’nin sözü geçen girişimi sonucu Bahreyn halkı bu ülkenin dört bir tarafında geniş çaplı gösteriler düzenledi.

Eylemciler yaptıkları gösterilerde sloganlar atarak Bahreyn rejiminin kinci tavrını kınadı. Bahreynliler öte yandan da Şeyh İsa Kasım’ı destekleyip bu büyük Şii alimin mecburi ev hapsinde tutulmasına bir an önce son verilmesi gerektiğini istedi.

Devrimin yıldönümünde Bahreyn halkı sokaklara iniyor

Bahreyn halkı bu ülkenin dört bir tarafında geniş çaplı gösteriler düzenlemeye hazırlanıyor.

Edinilen bilgilere göre, Bahreynliler devrimin 7. yıldönümü anısına bugün 14 Şubat 2018 tarihinde ülke genelinde sokaklara inecek.

El Vifak Cemiyeti Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Hüseyin el-Dihi bu olaylar ile bağlantılı olarak, “Bahreyn milleti ayrımcılık yapmadan tüm halkın zafere ulaşmasını hedefliyor. Saldırgan tavırlar, güç kullanma ve ülke dışından yardım isteğinde bulunma, yenilgiye uğrayan maliyeti ağır yöntemler olarak asla başarıyla sonuçlanmayacak” ifadelerinde bulundu.

Kamran Azar

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz