Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Bağdadi’nin Hilafet İlan Ettiği Caminin Etrafını Dumanlar Sardı
Bağdadi’nin Hilafet İlan Ettiği Caminin Etrafını Dumanlar Sardı

IŞİD’le çatışmaların hız kesmeden devam ettiği Musul’da dumanlar yükseldi. IŞİD’in lideri el – Bağdadi’nin hilafetini ilan ettiği caminin etrafını ise dumanların sardığı görüldü. Irak’ın  Musul kentinin terör örgütü IŞİD’ten kurtarılması için gerçekleşen operasyonlar yoğun çatışmalarla devam ediyor.  Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin,  Musul’da birçok yeri DEAŞ’tan temizlediği bilgileri geliyor. IŞİD, BOMBALI ARAÇLARLA TUZAKLAR KURUYOR Koalisyon […]

IŞİD’le çatışmaların hız kesmeden devam ettiği Musul’da dumanlar yükseldi. IŞİD’in lideri el – Bağdadi’nin hilafetini ilan ettiği caminin etrafını ise dumanların sardığı görüldü.

Irak’ın  Musul kentinin terör örgütü IŞİD’ten kurtarılması için gerçekleşen operasyonlar yoğun çatışmalarla devam ediyor.  Irak ordusu ve Haşdi Şabi’nin,  Musul’da birçok yeri DEAŞ’tan temizlediği bilgileri geliyor.

IŞİD, BOMBALI ARAÇLARLA TUZAKLAR KURUYOR

Koalisyon güçlerinin yoğun hava desteği verdiği operasyonda, DEAŞ bomba yüklü araçlar ve mayınlı tuzaklar kullanıyor. Kentte çatışmalar devam ederken  Musul’un kuzeydoğusundaki El-Nuri Büyük Camii ve Habda minaresinin bulunduğu bölüm böyle görüntülendi.

Türkmen atabey Nureddin Mahmud Zengi’nin 1172 yılında yaptırdığı cami, eğik minaresiyle  Musul’un eski şehrinin en önemli tarihi eserlerinden biri.

TERÖR ÖRGÜTÜ LİDERİ BAĞDADİ BU CAMİDE HİLAFET İLAN ETTİ

Şehrin tarihi bölgesinde bulunan ve örgüt lideri Ebubekir  El Bağdadi’nin ilk ve tek konuşmasını yaptığı 840 yıllık El Nuri Camisi’ni ablukaya aldığı biliniyordu. Bir görgü tanığına göre; DEAŞ’lılar, El-Nuri cami yakınında bulunan ailelerden evlerini terketmelerini istedi ve camiye giden tüm yolları kapattı. Bağdadi, 2014 yılında DEAŞ’ın  Irak’ın üçte birini ele geçirmesinden sonra camide verdiği hutbede, hilafet ilan ettiğini söylemişti.

120 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

İçişleri Bakanlığına bağlı Hızlı Müdahale Güçleri’nde görevli yüzbaşı Dargam el-Haydari, AA muhabirine yaptığı açıklamada, istihbarat kaynaklarından kentin batı yakasında devam eden çatışmalardan kaçan bazı siviller ile Zencili Mahallesi’nin yol kenarlarında yaklaşık 120 sivile ait cesedin olduğu bilgisini aldıklarını söyledi.

Irak güçlerinin, eski  Musul’daki Zencili, Şifa, Sahha ve el-Ula bölgesini IŞİD’ten geri almak için harekat başlattığını hatırlatan Haydari, “Son iki gün içerisinde hayatını kaybeden sivillerin bir kısmı bölgedeki çatışmalardan kaçarken öldürüldü, bazıları örgüt tarafından idam edildi, kimi de örgüt militanlarının düzenlediği bombalı saldırılarda yaşamını yitirdi.” dedi. Haydari ayrıca Hızlı Müdahale Güçlerinin örgütün kontrol altında tuttuğu Zencili’den kaçan 70’i kadın ve çocuk 150’den fazla sivili bölgeden tahliye ettiğini aktardı.

Irak polis teşkilatı İttihadiyeden yapılan açıklamada da Zencili’de emniyet güçlerinin dikkatli ilerlediği, mahallenin yüzde 40’ında kontrolün sağlandığı ve sivillerin tahliye edilmesi için güvenlik koridorlarının açıldığı kaydedildi. Açıklamada, “DEAŞ bazı evlere, arabalara ve yol kenarlarına bomba düzenekleri yerleştirdi. Bomba imha uzmanları 4 ev ve 6 araca yerleştirilen düzenekleri etkisiz hale getirdi.” ifadesi kullanıldı.

400’DEN FAZLA SİVİL KURTARILDI

Öte yandan İttihadiye’de görevli subay Kerim Ziyab da emniyet güçlerinin Zencili Mahallesi’nde dün akşamdan bu yana mahsur kalan 400’den fazla sivili kurtardığını belirtti.  Irak ordu ve polis güçleri, geçen cumartesi sabaha karşı eski  Musul’daki Zencili, Şifa, Sahha ve el-Ula bölgesini IŞİD’ten geri almak için harekat başlatmıştı.

Çatışmaların sürdüğü  Musul’un batısında 150-200 bin arasında sivilin mahsur kaldığı ifade ediliyor.

Musul’u IŞİD’ten kurtarma operasyonu 17 Ekim 2016’da kentin doğu yakasında başlamıştı. Doğu yakasının tamamen geri alınmasından sonra 19 Şubat’ta batı yakasına yönelik başlatılan operasyon ise devam ediyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz