Hz. İmam Ali (aleyhisselam): “Allah, sizi boş yere yaratmamış, başıboş bırakmamış, sapkınlığa ve körlüğe terk etmemiştir.” ..
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Avrupalı Dostlarımız! Dostluklarını Sergiledi
Avrupalı Dostlarımız! Dostluklarını Sergiledi

Hollanda parlamentosu, ‘1915’te Anadolu’da Ermenilere yönelik katliamların soykırım olarak tanınması’ önerisini kabul etti. Hollanda Dışişleri Bakanı Vekili Sigrid Kaag, bunun hükümetin tanıması anlamına gelmediğini, ama 24 Nisan’da Ermenistan’daki ‘soykırımı anma törenine’ hükümeti temsilen bir heyet göndereceklerini söyledi.

Hollanda’da koalisyon ortağı Hıristiyan Birliği (CU) milletvekili Joel Voordewind tarafından hazırlanan ‘Ermeni Soykırımı’nın tanınması’ önerisi parlamentode ele alındı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Vekili Sigrid Kaag, hükümetin, 1915 olaylarıyla ilgili ‘Ermeni Soykırımı’ iddiası konusunda itidalli davranılması gerektiği düşüncesinde olduğunu belirtip “Hollanda hükümeti, BM tarafından bağlayıcı bir karar ya da Srebrenitsa olayında olduğu gibi uluslararası mahkeme tarafından verilen bir hüküm olduğu zaman soykırımdan bahsedebilir” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANI VEKİLİ: TÜRKİYE İLE ERMENİSTAN ARASINDA BİR SORUN

Kaag, bunun Ermenistan ile Türkiye arasında bir sorun olduğunu dile getirerek “İki ülke birlikte çalışarak uzlaşmak için beraber adım atmalı ve yaşananları ortaya koymalı” çağrısı yaptı.

Hükümet protokolüne işaret eden Kaag, “Soykırımların tanınmasında, uluslararası mahkemelerin hükümleri, BM’nin bilimsel araştırma ve bulgularındaki açık ve net olan sonuçları Hollanda hükümeti için yönlendiricidir. Hükümet, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunun, Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne göre hareket ediyor” diye konuştu.

3’E KARŞI 142 OYLA KABUL

Yapılan oylamada ise tasarı kabul edildi. Hıristiyan Birliği (CU) Milletvekili Joel Voordewind tarafından hazırlanan ‘Ermeni Soykırımının tanınması’ önerisine, Türkiye kökenli milletvekilleri tarafından kurulan DENK partisi dışındaki tüm partiler destek verdi. Öneri, 3’e karşı 142 oyla kabul edildi.

HÜKÜMETTEN TALEP YOK

Meclis, hükümetten ‘nitelikli soykırımı kabul etmesi’ talebinde bulunmadı. Hollanda hükümeti, soykırım yerine, ‘soykırım meselesi’ demeye devam edecek.

‘HÜKÜMETİN TANIDIĞI ANLAMINA GELMİYOR’

Kaag, bu kararın hükümetin ‘Ermeni Soykırımı’nı’ tanıdığı anlamına gelmediğine işaret etti. Kaag’a göre, anma törenlerine bakan düzeyinde katılım ise ‘1915’teki korkunç olaylar’ için bir saygı göstergesi. Hollandalı bakan bunu, parlamento üyelerinin Hollanda’nın karıştığı bir köleliği anma toplantısına katılmasına benzetti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz