Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

Arabistan’ın Kürdistan Kartı
Arabistan’ın Kürdistan Kartı

Kürdistan Bölgesel Yönetimin Irak’tan ayrılması ihtimali ve aslında Irak’ın parçalanması ihtimali, Irak’ın güç kaybetmesine neden olacaktır ve hatta bu durum Suriye’nin parçalanmasını da beraberinde getirebilir. Bu konu, hem de IŞİD’in bölgede yenilgiye uğradığı bir dönemde, kabile çatışmalarının çıkmasına neden olmaktadır ve direniş ekseninin zayıflamasını da beraberinde getirecektir.

Yemen ve Suriye’de Kaybeden Arabistan’ın Kürdistan Kartı

Batı Asya Konuları Uzmanı ve İslam Dünyası’nın Geleceği Araştırmaları Kurumu araştırmacılarından olan Seyyid Mehdi Nebevi, verdiği bir röportajda; Arabistan, Ürdün ve BAE’nin Erbil ve Duhok’ta askeri üs kurmaları nedenlerini değerlendirdi.

Seyyid Mehdi Nebevi, Suudi Arabistan’ın Kürdistan Bölgesi kartıyla bölgedeki durumu değiştirmeye çalıştığını belirterek şu açıklamalarda bulundu: Kürdistan Bölgesinde askeri üs kurulmasındaki amaç; bölgesel ve ABD ortak reaksiyon projesi kapsamında İran’a karşı operasyon ve istihbarat hattı kurmak ve geliştirmek ve yine İran çevresindeki alanı güvenli hale getirmek ve İran’ın bölgede tehdit oluşturmasını engellemektir.

Batı Asya konuları uzmanı daha sonra, Riyad ve müttefiklerinin Kürdistan Bölgesel Yönetimi üzerindeki etkinliklerini artırmalarının bir başka amacıyla ilgili olarak şunları söyledi: Onlar, İran’da güvensizlik ve karmaşa çıkarma projesini gerçekleştirmek amacıyla İran içindeki terörist gruplara ve bölücü adımlara destek veriyorlar.

Batı Asya konuları uzmanı daha sonra kendisine yöneltilen “Bu ülkelerin Barzani’yi desteklemesinin Irak’ın bölünmesi dışında bu ülkelere başka ne yararı olabilir?” Sorusuna verdiği yanıtta şunları söyledi: İşin aslı şudur; Suudi Arabistan, Suriye ve Yemen gibi uluslararası birçok alanda başarısız oldu. Kürdistan Bölgesel Yönetimin Irak’tan ayrılması ihtimali ve aslında Irak’ın parçalanması ihtimali, Irak’ın güç kaybetmesine neden olacaktır ve hatta bu durum Suriye’nin parçalanmasını da beraberinde getirebilir. Bu konu, hem de IŞİD’in bölgede yenilgiye uğradığı bir dönemde, kabile çatışmalarının çıkmasına neden olmaktadır ve direniş ekseninin zayıflamasını da beraberinde getirecektir.

Seyyid Mehdi Nebevi, Arabistan ve müttefiklerinin bir başka amacının ekonomik konular olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Kürdistan Bölgesinin merkezden ayrılması durumunda buna karşı çıkan komşu ülkelerle sorun yaşanabilir. Arabistan ve BAE, Barzani’ye verdikleri destekte bir taraftan da bölgedeki pazarların gelecekteki ekonomik durumunu gözetliyorlar.

İslam Dünyası’nın Geleceği Araştırmaları Kurumu Araştırmacısı, bir başka sebebin Arabistan’ın Türkiye ile olan rekabeti olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: Arabistan ve müttefiklerinin Kürdistan Bölgesindeki varlığı bir anlamda Türkiye karşısında rekabetin artması anlamına gelmektedir. Bununla birlikte Arabistan Kürdistan Bölgesinin bağımsızlığı kartıyla bölgedeki oyun koşullarını kendi lehine çevirmeye çalışıyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz