Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Arabistan: Ablukaya Devam
Arabistan: Ablukaya Devam

Mısır’da bir araya gelen Katar’a ambargo uygulayan dört ülkenin dışişleri bakanı, Katar’a yönelik siyasi ve ekonomik ablukanın süreceğini açıkladı.

Suudi Arabistan’dan Katar açıklaması! “Ek adımlar atacağız!”

Mısır’da bir araya gelen Katar’a ambargo uygulayan dört ülkenin dışişleri bakanı, Katar’a yönelik siyasi ve ekonomik ablukanın süreceğini açıkladı.

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn  dışişleri bakanları “Katar ile ilişkilerde atılacak adımları” görüşmek üzere  Mısır’ın başkenti Kahire’de bir araya geldi. Dört bakan, toplantının ardından  Arap Birliği binasında ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Ek adımlar atacağız’

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Katar’ın dört ülkenin 13 maddelik  talep listesine cevabının genel olarak “olumsuz” olduğunu belirtti. Katar’ın bu cevabını esefle karşıladıklarını belirten Şükri,  “Uygulanan yaptırımlar Katar’ın diğer Arap ülkelerinin içişlerine karışmasından  dolayı başlatılmıştır.” dedi.

Müttefikler Toplanıyor

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr de taleplerinin  karşılık bulmaması nedeniyle yeni adımlar atacaklarını ifade etti. Cubeyr,  “Katar’a yönelik siyasi ve ekonomik ambargo devam edecek. Uygun zamanda  uluslararası kanunlar çerçevesinde ek adımlar atacağız.” ifadelerini kullandı.

Krize ilişkin Türkiye’nin tutumunu da değerlendiren Cubeyr,  “Türkiye’nin tarafsızlığını sürdürmesini temenni ediyoruz.” dedi.

Sonu bildirgesinde uluslararası kararlara bağlılık mesajı

Dört bakanın toplantısının ardından sonuç bildirgesini de Mısırlı  Bakan Şükri okudu.

Bildirgede dört ülkenin Katar ile ilgili tutumunda uluslararası  kararlarla Birleşmiş Milletler, Arap Birliği ve İslam İşbirliği Teşkilatı  prensiplerine bağlı kaldığı vurgulandı. Terör ve şiddete karşı mücadelenin  sürdürüleceği, şiddete karşı teşvik söylemlerinin durdurulacağı, Körfez Konseyi  İşbirliği 2013 Riyad Anlaşması ve 2014’teki ek anlaşma ile Mayıs 2017’de Riyad’da  yapılan ABD ve Arap ülkeleri zirvesinde alınan kararlara uyulacağı, başka  ülkelerin içişlerine karışmama prensibinin dikkate alınacağı belirtildi.  Bildirgede ayrıca teröre karşı mücadelede uluslararası topluma görevler düştüğü kaydedildi.

Trump ile Sisi telefonda görüştü

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD  Başkanı Donald Trump ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi’nin telefonda  görüştüğü bilgisi verildi. Açıklamada iki liderin, “Katar ile yapıcı diyaloğun  sürdürülmesi konusunda fikir birliğine vardığı” belirtildi.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran’da Suudi  Arabistan, Mısır, BAE ve Bahreyn yönetimlerinin Katar Büyükelçilerini geri çekme  ve hava ile deniz sahasını Katar’a kapatma kararı ile başlamıştı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz