Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

Aliyev: Tüm Sorumluluk Ermenistan’a Ait
Aliyev: Tüm Sorumluluk Ermenistan’a Ait

Aliyev, eş başkanların Azerbaycan ziyareti öncesinde Ermenistan ordusunun sabotajı sonucu 1 Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiğini, Azerbaycan ordusunun da karşılık verdiğini hatırlatarak, durumun eş başkanlarca bilindiğini söyledi.

 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, cephe hattında son günlerdeki ateşkes ihlalinin sorumlusunun Ermenistan yönetimi olduğunu, bundan sonra meydana gelecek olaylardan da işgalci Ermenistan ordusunun sorumlu olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre Aliyev, Dağlık Karabağ  sorununun çözüm süreci kapsamında Bakü’ye gelen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği  Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanları Rus İgor Popov, Fransız Stephane  Visconti, Amerikalı Richard Hoagland ve AGİT Özel Temsilcisi Andrzej Kasprzyk’ı  kabul etti.

Aliyev, eş başkanların Azerbaycan ziyareti öncesinde Ermenistan  ordusunun sabotajı sonucu 1 Azerbaycan askerinin hayatını kaybettiğini,  Azerbaycan ordusunun da karşılık verdiğini hatırlatarak, durumun eş başkanlarca  bilindiğini söyledi.

Ermenistan’ın her zaman önemli bir etkinlik veya eş başkanların  ziyareti öncesinde benzer provokasyonlar yaptığını belirten Aliyev, “Sivil halka  ve askerlerimize karşı istenilen askeri provokasyona uygun yanıt vereceğimizi çok  iyi biliyorlar. Temas hattında son ateşkes ihlalinin sorumlusu Ermenistan  yönetimidir ve bundan sonra meydana gelecek olaylardan işgalci Ermenistan ordusu  sorumlu olacak.” şeklinde konuştu.

“Adaletsiz bir tutumdur”

Azerbaycanın ateşkese sadık olduğunu vurgulayan Aliyev, “Ermenistan,  ne pahasına olursa olsun Minsk Grubu’nun faaliyetini engellemeye çalışıyor.  Ermenistan dikkati güvenlik konularına çekerek, yaşananları Azerbaycan’ı ateşkesi  ihlal etmekle suçlamak için bahane olarak kullanıyor. Bu tamamen haksız ve  adaletsiz bir tutumdur.” ifadelerini kullandı.

Rus Eş Başkan Popov, ziyaret öncesinde meydana gelen ciddi ateşkes  ihlalinden derin üzüntü duyduklarını bildirdi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un da hazır bulunduğu  görüşmede, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışma ve Dağlık Karabağ  sorununun çözümü için yürütülen süreç ele alındı, yapılması gerekenlerle ilgili  fikir alışverişinde bulunuldu. Eş başkanlar, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’la da görüştü.

AGİT Minsk Grubu

Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ  sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık  etmek amacıyla 1992’de kuruldu.

Eş başkanlığını Rusya, Fransa ve ABD’nin yürüttüğü AGİT Minsk Grubu,  25 yıl boyunca birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun  çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.

Dağlık Karabağ’da geçen hafta yaşanan çatışmalarda 1 Azerbaycan  askerinin şehit olması üzerine Azerbaycan ordusu karşılık vermiş ve 6 Ermeni  askeri öldürülmüştü.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz