Abdullahiyan, yarın Türkiye’ye gelecek.

Abdullahiyan, yarın Türkiye’ye gelecek.

İran dünyaya duyurdu! ABD’yi endişelendiren adım

İran dünyaya duyurdu! ABD’yi endişelendiren adım

HAYAT PINARI BİLGİ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

HAYAT PINARI BİLGİ YARIŞMASI SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Ankara-Tel Aviv Hattında Neler oluyor

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Hacı Tale Bağırov’un Basın Açıklaması

Akdeniz’de Yunanistan- İran Gerilimi
Akdeniz’de Yunanistan- İran Gerilimi

    ABD talep etti, Yunanistan el koydu Geçtiğimiz günlerde son dakika haberine göre, Yunanistan, İran bandıralı petrol taşıyan bir gemiye el koymuştu. ABD’nin talebiyle el konulan gemi nedeniyle Yunanistan-İran arasında gerilim yaşandı. Tahran yönetimi, İran’dan petrol taşıyan gemisini alıkoyan Yunanistan’a “korsanlık” suçlamasından bulundu. İran, Yunanistan kıyılarında İran bandıralı bir geminin Yunan hükümeti tarafından alıkonulduğunu ve […]

 

 

ABD talep etti, Yunanistan el koydu

Geçtiğimiz günlerde son dakika haberine göre, Yunanistan, İran bandıralı petrol taşıyan bir gemiye el koymuştu. ABD’nin talebiyle el konulan gemi nedeniyle Yunanistan-İran arasında gerilim yaşandı. Tahran yönetimi, İran’dan petrol taşıyan gemisini alıkoyan Yunanistan’a “korsanlık” suçlamasından bulundu.

İran, Yunanistan kıyılarında İran bandıralı bir geminin Yunan hükümeti tarafından alıkonulduğunu ve geminin taşıdığı petrole ABD’nin talebiyle el konulduğunu duyurdu.

 

YUNANİSTAN EL KOYDU

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre, olumsuz hava koşulları nedeniyle Yunan kıyılarına sığınan İran’a ait geminin alıkonulduğu belirtildi.

Açıklamada, “İran bayraklı bir gemi Yunanistan hükümeti tarafından bu ülkenin kıyılarında alıkonuldu. Mahkeme kararı ve ABD’nin koordinasyonuyla geminin yüküne de el konuldu. Mürettebat ve kendisinin güvenliğini sağlamak için Yunanistan kıyılarına sığınan gemiye ne yazık ki herhangi bir yardım sağlanmadı.” ifadelerine yer verildi.

 

“BU AÇIK BİR KORSANLIK ÖRNEĞİDİR”

Geminin taşıdığı petrolün askeri görevliler tarafından tahliye edildiği ifade edilerek, “Bu açık bir korsanlık örneğidir.” denildi.

Açıklamada, Yunanistan hükümetine uluslararası yükümlülüklerini yerine getirme ve İran gemisini derhal serbest bırakma çağrısında bulunuldu. (AA)

 

Yunanistan, İran Kararında Geri Adım Attı

Bu sabah yapılan karşılıklı açıklamalar doğrultusunda Yunanistan, ABD’nin talebi üzerine alıkoyduğu İran petrolü hakkındaki kararından Tahran’ın iki Yunan tankeri ile misilleme yapmasından sonra geri adım attı.

Yunan medyasına göre, İran petrolü taşıdığı için ABD’nin talebi üzerine Yunan makamlarınca alıkonulan Lana isimli tankerdeki petrole ilişkin alıkoyma ve başka gemiye transfer kararının iptal edildiği bildirildi.

Eğriboz Temyiz Mahkemesi, İran’ın konuya ilişkin itirazlarını kabul ederek, sorgu hakiminin tankerdeki 107 bin ton petrole el koyma ve başka gemiye aktarma kararını iptal etti.

Buna göre, Yunan mahkemesi kararının ardından, ABD tarafından kiralanan Ice Energy petrol tankerine transfer edilen İran petrolünün de Lana’ya iade edilmesi gerekecek.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz