Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CAFERİ ALİMLER BİRLİĞİ (CABİR)’DEN KAMUOYUNA RAMAZAN AYI DUYURUSU

CAFERİ ALİMLER BİRLİĞİ (CABİR)’DEN KAMUOYUNA RAMAZAN AYI DUYURUSU

Gazze’de bir Filistin’li daha şehit edildi

Gazze’de bir Filistin’li daha şehit edildi

Gazze Günü; 14 yıl kuşatmanın ardından

Gazze Günü; 14 yıl kuşatmanın ardından

Yemen’de onlarca Suudi işbirlikçi öldürüldü

Yemen’de onlarca Suudi işbirlikçi öldürüldü

Yarın Tahran Cuma Namazı’nı İslam İnkılabı Rehberi kıldıracak

Yarın Tahran Cuma Namazı’nı İslam İnkılabı Rehberi kıldıracak

ADALET!
 • MehdiAksu
  • Mehdi Aksu
  • m.aksu@caferialimler.com
  • 13 Mart 2019 - 01:09:06
  • Gsterim : 667 views

ADALET!

Adalet dünyada en güzel kelimelerden bir tanesi ve insanı adam gibi adam yapacak en mühim sıfatlardan bir tanesidir. Adalet öyle önemli ve güzel bir kelimedir ki dünyada herkes kendinin adaletli olduğunu varsayar ve hatta en azılı zalimler bile adaletli olduklarını söylerler. Bebek katili siyonist yahudilere, bayrağının üzerine La ilahe illallah yazan Işid yamyamlarına bile zalim olduklarını söylerseniz, onlar bile zalim olduklarını kabul etmez adaletli olduklarını söylerler.

İnsan zalim olmakla beraber adil olduğunu söylemekle adaletli olmuş olmaz ve adalet gibi güzel bir sıfatı kullandığı ve kirlettiği için cezasını mutlaka bulmuş olur.

Hace Nasiruddin Tusi yaşadığı zamanın halkı tarafından çok sayılan ve sevilen bir ilim adamıydı. Ancak onunla aynı dönemde yaşayan ve halkın çoğunluğu tarafından pek fazla sevilmeyen ve güvenilmeyen bir alim, Hace Nasiruddin Tusi’yi kıskanıyor, onu hazmedemiyor ve bu kıskançlığından dolayıda kendilerine güvendikleri ile bir araya geldiği zaman  kulisler yaparak onların kulaklarına sinsice  fısıldıyor ve Hace Nasiruddin Tusi’nin adaletli olmadığını söyleyip duruyordu.

Hace Nasiruddin Tusi’yi dönemin sultanıda çok sever ve sayardı. Bir gün sultanın annesi vefat etti. Hace Nasiruddin Tusi’yi kıskanan ve onunla uğraşan alim sultanın yanına gelerek şöyle dedi; Efendim öncelikle başınız sağ olsun,  Allah annenize rahmet etsin. Defnin ilk gecesinde Nekir ve Münker sorgu sual için kabre gelirler. Anneniz bilmediğinden dolayı onların sorularına cevap veremeyebilir. Hace Nasiruddin Tusi ise çok büyük ve bilgili bir alimdir. Onun için mezarı biraz geniş kazalım ve sorulan sorularda annenize yardım etmesi için Hace Nasiruddin Tusi’yi de annenizin yanına defnedelim dedi.

Bu teklife sultan çok sevindi ve askerlerini Hace Nasiruddin Tusi’yi getirmeleri için gönderdi. Hace Nasiruddin Tusi geldiğinde, sultan meseleyi ona açtı. Hace sultanı dinledikten sonra sultana şöyle dedi; Efendim! Allah size uzun ömürler versin. Siz beni kendiniz için saklayınız. Şayet siz benden önce ölmüş olursanız, size yardım etmem için beni sizinle defnederler dedi.

Sultan Hace Nasiruddin Tusi’nin bu sözünü çok sevdi ve annesi ile beraber Hace Nasiruddin Tusi’ye tuzak kuranın defnedilmesini emretti. (Kısas’ul Ulema, s.359)

Alem adalet temeli üzere dizayn edilmiş ve alem adalet kavramı ile varlığını devam ettirmektedir. Alemin bu tarz oluşu Yaratıcının tekvini iradesi neticesindedir. Bundan dolayı âlemde kim adalete aykırı şeyler yaparsa er yada geç bunun karşılığını görecek ve bedelini Adil olan Allah tarafından ağır ödeyecektir. Zira Allah’u Teala bir iradesinden Kuran’da şöyle söz eder; “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu (karşılığını) görür. Kim de zerre miktarı şer işlemişse onu (karşılığını) görür.” (Zilzal, 7,8)

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz