Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

ABD’nin Talimatı Gereği mi?
ABD’nin Talimatı Gereği mi?

El Masari, “Şimdi Suudi Arabistan’da bazı kişiler, yeni iç ve dış politikanın hayata geçirilmesi konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ı destekliyor. Ancak bu durum, bazı tehlikeler de içeriyor, zira ABD’li başkan Washington’daki herkes tarafından desteklenmiyor.”

Suudi Arabistan’da Veliaht Prens Muhammed bin Nayif’in veliaht prensliği makamından alınıp, yerine Kral Selman’ın 31 yaşındaki oğlu Muhammed bin Selman’ın getirilmesini değerlendiren uzmanlar, veliaht prensin ABD ile ilişkiler nedeniyle değiştirildiğini kaydetti.

Kraliyet Divanı’nın dün yayınladığı kararnameye göre, Birinci Veliaht, Başbakan ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif, tüm görevlerinden azledildi. Savunma Bakanı Muhammed bin Selman ise Birinci Veliaht ve Başbakan oldu.

Suudi uzman Muhammed el Masari, Suudi Arabistan’daki bu değişimi şöyle değerlendirdi: “Bu karar, kral ile eski veliaht prensin farklı siyasi görüşlere sahip olması nedeniyle beklenen bir karardı. Muhammed bin Nayif’in Amerikalı sanayiciler, askerler ve kendisine ‘terörle mücadelede kahraman’ diyen istihbaratçılarla sıkı ilişkileri bulunuyor. Kral ise daha çok ABD’li ‘küreselciler’ kanadına ve finans şirketlerine ilgi gösteriyor.”

El Masari, “Şimdi Suudi Arabistan’da bazı kişiler, yeni iç ve dış politikanın hayata geçirilmesi konusunda ABD Başkanı Donald Trump’ı destekliyor. Ancak bu durum, bazı tehlikeler de içeriyor, zira ABD’li başkan Washington’daki herkes tarafından desteklenmiyor, Trump hakkında soruşturma başlatıldı. Askerler ve sanayiciler, Katar ile ortak tatbikat için gemi gönderme kararına karşı çıktı. Trump, Suudi Arabistan’a bölgede liderlik için yeşil ışık yaktığında, ABD’deki siyasi güçler tarafından darbe alıyor” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz