Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

ABD’nin Afganistan Belirsizliği Barışın Önündeki En Büyük Engel
ABD’nin Afganistan Belirsizliği Barışın Önündeki En Büyük Engel

    Afganistan’da Taliban tarafından başlatılan “Bahar Saldırıları” sonrasında yeni gelişmeler ile karşı karşıya kalmaktayız. Taliban’ın son saldırısında özel Afgan emniyet güçlerinden 13 kişi öldürülürken Afgan emniyet birimlerine ait bir garnizona yönelik saldırısı da ise 15 askerin öldürüldüğü bildirildi. Ayrıca Şah Veli bölgesindeki bir diğer saldırıda ise 5 kişinin yaralandığı belirtildi. Tüm bu saldırıların ABD […]

    Afganistan’da Taliban tarafından başlatılan “Bahar Saldırıları” sonrasında yeni gelişmeler ile karşı karşıya kalmaktayız.

Taliban’ın son saldırısında özel Afgan emniyet güçlerinden 13 kişi öldürülürken Afgan emniyet birimlerine ait bir garnizona yönelik saldırısı da ise 15 askerin öldürüldüğü bildirildi. Ayrıca Şah Veli bölgesindeki bir diğer saldırıda ise 5 kişinin yaralandığı belirtildi.

Tüm bu saldırıların ABD Başkanı Donald Trump’ın Batı Asya ziyaretleri ile eş zamanlı olması ise gerçekleşen terör saldırılarındaki asıl hedefin bu ziyaretler olduğunu göstermekte.

Afganistan’daki 16 yıllık varlığı ve özellikle geçtiğimiz haftalarda ardı ardına yaşanan terör saldırıları sonrasında Donald Trump, Afganistan’daki durum hakkında bir şeyler söylemek zorunda kalacaktır.

Ayrıca NATO  Afganistan emniyet güçlerine destek amacıyla Afganistan’a yeni asker gönderme arayışı içerisinde iken Donald Trump’ın Afganistan politikası diğer NATO üyeleri ile birlikte kendisini zorlu bir sürece sokmaktadır.

Amerika NATO’dan kendi savunma hazinelerini artırmasını isterken Afganistan’a yönelik politikasını henüz açık ve net bir şekilde ortaya koymuş değil.

Rusya ve Çin Afganistan’daki fili durumu düzeltmek ve bir sonuca ulaştırmak için uluslararası müzakere ve diplomasi kartını öne sürerken Amerikan’ın Afganistan politikasında ki belirsizlikleri ve müzakerelere katılmaması diplomasi çabalarını yetersiz kılmakta.

NATO’nun 2014 yılında askeri birliklerini geri çekmesinden bugüne kadar Amerika’nın Afganistan politikası halen belirsizliğini korumakta. Taliban’ın Afganistan’daki terör saldırıları artarak devam ederken Amerika’nın henüz Afganistan politikasının belli olmayışı bölgede barışın önündeki en büyük engeldir.

Afganistan’a yıllardır kaos hakim iken ülke içerisindeki tüm gruplar Afgan güçlerinin Taliban ile mücadelede yetersiz olduğunu bilmektedir. Bununla birlikte Amerika’nın Afgan emniyet güçlerine verdiği eğitimin de terör ile mücadelede Afganistan’a hiçbir yararı olmamıştır.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz