Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

ABD’den Türkiye’ye PKK Mektubu
ABD’den Türkiye’ye PKK Mektubu

PYD/PKK’ya verilen silahlar konusunda Bakan Mattis ve Bakan Işık arasında görüşmelerin söz konusu olduğunu aktaran Dunford, kendisinin de Orgeneral Hulusi Akar ile rutin bir şekilde görüştüğünü vurguladı.

 

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in önümüzdeki hafta Avrupa’da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile görüşeceğini ve Mattis’in geçen perşembe günü de Işık’a PYD/PKK’ya sağlanan silahlarla ilgili detaylı bir mektup yolladığını açıkladı.

AA

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford,  ABD Savunma Bakanı Jim Mattis’in önümüzdeki hafta Avrupa’da Milli Savunma Bakanı  Fikri Işık ile görüşeceğini ve Mattis’in geçen perşembe günü de Işık’a PYD/PKK’ya  sağlanan silahlarla ilgili detaylı bir mektup yolladığını açıkladı.

Washington’da Ulusal Basın Kulübünün öğle yemeğine katılan Dunford,  PYD/PKK’ya verilen silahlar ve bu hususta Ankara’nın tepkisine yönelik  açıklamalarda bulundu.

Dunford, “ABD, Türkiye’nin terör örgütü olarak gördüğü Kürt gruplara  binlerce hafif ve ağır silah veriyor. Bu silahların IŞİD ile mücadeleden sonra 65  yıllık NATO ortağınıza dönmeyeceğini nasıl temin ediyorsunuz?” şeklindeki bir  soruya, ABD’nin Türkiye ile stratejik ilişkilerini devam etmeye odaklanmış  olduğunu belirtti.

“Yaptıklarımızı rutin bir şekilde rapor ediyoruz”

Son 12 ay içerisinde Türkiye’ye dokuz kez seyahat ettiğini ve  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile son bir yıl içerisinde 15 defadan  fazla görüştüğünü aktaran Dunford şöyle devam etti:

“Biz onlara (IŞİD’e karşı) operasyonumuzun kilit unsurlarından  birinin, görevimizi Türkiye ile ilişkilerimizi bozmadan tamamlamak olduğunu  aktardık. Dolayısıyla Türklerle masaya oturduk ve kaygılarını gidermek için çok  sıkı bir çerçeve hazırladık. Raporlama konusunda şeffafız. Yaptıklarımızı onlara  tam olarak rutin bir şekilde rapor ediyoruz. Verdiğimiz silah tipleri ile ilgili  şeffafız ve Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) verdiğimizi silahların sadece ve sadece Rakka operasyonu için verildiğini ve Türkiye’ye geçmeyeceğini denetlemek  üzere mekanizmalar kurduk. Dolayısıyla bu konu bizim için oldukça önemli ve  stratejik bir konu. Bunun farkındayız.”

PYD/PKK’ya verilen silahlar konusunda Bakan Mattis ve Bakan Işık  arasında görüşmelerin söz konusu olduğunu aktaran Dunford, kendisinin de  Orgeneral Hulusi Akar ile rutin bir şekilde görüştüğünü vurguladı.

Önümüzdeki hafta görüşecekler

Dunford, “Bakan Mattis önümüzdeki hafta Avrupa’da Türk mevkidaşı ile  bir kez daha görüşecek ve bu konu üzerinden tekrar geçecek. Geçen perşembe günü  de Türk mevkidaşına rutin bilgi vermek amacıyla detaylı bir mektup yazdı.” dedi.

Dunford ayrıca, ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı ile Merkez  Kuvvetler Komutanlığının Ankara’daki temsilcilerinin de Türkiye’nin kaygılarını  azaltmak üzere mevkidaşları ile çok sıkı bir temas halinde olduğunu kaydetti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz