Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

ABD’den Rusya’ya Uyarı
ABD’den Rusya’ya Uyarı

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, gereken şartları yerine getirmediği sürece Rusya’ya yönelik yaptırımların devam edeceğini söyledi.

Tillerson, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile görüştükten  sonra ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada Rusya’ya yaptırımlar konusuna  değindi.

Yaptırımların devam edeceğini belirten Tillerson, “Rusya gereken  şartları yerine getirmediği sürece ABD ve AB’nin yaptırımları sürecek.”  ifadelerini kullandı.

Yapılan görüşmelerde Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların  tırmanmaması, ateşkesin sağlanması ve ağır silahların çekilmesinde ilk adımın  atılması hususunu Rusya’ya ilettiğini aktaran Tillerson, Donbas’ta krizin  çözülmesinin ABD için de önemli olduğunu kaydetti.

“Çağırda bulunuyoruz”

  Minsk Anlaşması’nın uygulanması ile ilgili sürecin hızlanmasına  katkıda bulunmak için özel temsilci atadıklarını hatırlatan Tillerson, “Rusya’ya  Minsk Anlaşması çerçevesinde sorumluluklarını yerine getirmesi ve ayrılıkçılar  üzerindeki etkisini kullanması çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Tillerson, ABD olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden  sağlanmasını amaçladıklarını vurgulayarak, Ukrayna vatandaşlarının güvenliğinin, etnik bağımsızlıklarının, milli ve dini eğilimlerinin çok önemli olduğunu dile  getirdi.

Poroşenko ise yaptığı konuşmada, ABD’li ortaklarının ve Tillerson’ın,  Kırım’ın gayrimeşru ilhakı ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü meselesinin Rusya’ya  yönelik yaptırımların kaldırılmasının şartları olduğunu vurguladığını aktardı.

Poroşenko, “Bugünkü ziyaret demokratik değerler, özgürlükler ve  demokrasi için ortak mücadelemiz noktasında büyük bir sinyaldir. Rusya  çatışmaların çözümü için Donbas’ta barışa yönelik iradesini göstermeli, savaşa  son vermeli ve hibrit saldırıları bitirmelidir.” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz