Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

CABİR’DEN TAZİYE MESAJI

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

İstanbul Halkalı’da yüzbinler Hz. Hüseyin’e (a.s) Lebbeyk Dedi

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

Gadir-i Hum Bayramı Halkalı’da Coşkuyla Kutlandı

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

GADİR-İ HUM PROGRAMINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

CAMİİ AÇILIŞINA DAVET

ABD Tüm Kurumlarıyla İsrail Kuklası
ABD Tüm Kurumlarıyla İsrail Kuklası

Kudüs’te ”Avrupa topluluğu ABD’yi mi destekleyeceği yoksa derinden kusurlu anlaşmaya bağlı kalmaya devam mı edeceği konusunda karar vermeli” diye konuşan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Ağlama Duvarı’na ‘özel’ ziyaretinde kriz yaşandı. Harem-selamlık uygulaması ABD’li kadın gazetecileri isyan ettirdi.

ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanımasında önemli rol oynayan Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kudüs’te Reuters’e verdiği özel mülakatta, Trump yönetimi ile İsrail hükümetinin karşı çıktığı İran’la nükleer anlaşmaya desteği kesmeleri için Avrupalılara ültimatom verdi. Pence, ”Avrupa topluluğu ABD’yi mi destekleyeceği yoksa derinden kusurlu anlaşmaya bağlı kalmaya devam mı edeceği konusunda karar vermeli” dedi.

5+1’İN ESERİ

2015’te Barack Obama’nın başkanlığındaki ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’nın (BMGK’nin 5 daimi üyesi + 1) İran ile vardığı nükleer anlaşma BM Güvenlik Konseyi tarafından da onaylandığından uluslararası bağlayıcılığı var. Ancak ABD Başkanı Donald Trump, anlaşmadan çıkmakta ısrar ediyor. Pence de pazartesi günü İsrail meclisi Knesset’e hitabında ‘felaket’ diye söz ettiği anlaşmaya bundan sonra Trump yönetiminin onay vermeyeceğini belirtti.

‘OLMAYAN OYUM NETANYAHU’YA’

İsrail ziyaretinde İsrail siyasetine de müdahil olan ABD Başkan Yardımcısı, diplomatik teamüllere aykırı şekilde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun yeniden seçilmesi gerektiğini savundu. Reuters’in ”Netanyahu’nun yeniden seçilmesini ister misiniz” sorusunu ”Kendisinin çok güçlü bir destekçisiyim, ama İsrail’de oy verme hakkım yok” diye yanıtlayan Pence, ABD yönetiminin üzerinde çalıştığı barış görüşmelerinin yeniden başlamasının ise ‘Filistin tarafının masaya geri dönmesine bağlı olduğunu’ savundu.

AĞLAMA DUVARI’NA ‘RESMİ DEĞİL, ÖZEL’ ZİYARET

Ancak Kudüs’te Ağlama Duvarı’na giderek başında kippayla dua eden Pence’in daha önce açıklandığı gibi buraya ‘resmi değil, özel ziyarette’ bulunduğunun Haaretz gazetesi tarafından duyurulması, İsrail’de tartışma yarattı. Ağlama Duvarı, BM kararlarına göre 1967 sınırlarının ötesinde kaldığından uluslararası toplum tarafından İsrail’e ait kabul edilmiyor.

ABD’nin Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanımasına rağmen Pence’in Ağlama Duvarı’na resmi ziyarette bulunmaması, İsrail kamuoyunda bu tanımanın manasıyla ilgili soru işaretleri doğurdu. Trump’ın mayıstaki Ağlama Duvarı ziyareti gibi Pence’e de hiçbir İsrail lideri eşlik etmedi.

KADIN GAZETECİLERE ERKEKLERDEN AYRI, KAPALI BÖLME

Pence’in beraberindeki ABD’li kadın gazeteciler ise Yahudi şeriatı uyarınca Ağlama Duvarı’nda kadınlarla erkeklerin ayrı bölümlerde dua etmesi uygulamasına tabi tutulmalarına isyan etti. Erkek meslektaşlarının arasından alınarak Ağlama Duvarı’nın gerisinde, etrafı bariyerle çevrili, üstü kapalı bir bölmeye götürülen kadın gazeteciler, protesto gösterisi yaptı.

Bunun üzerine Beyaz Saray yetkilileri devreye girip bölmenin etrafının açılmasını sağladı. Kadın gazeteciler de sandalyelerin üzerine çıkıp uzaktan da olsa Pence’in Ağlama Duvarı ziyaretini görüntülemeye çalıştı.

‘MODERN DÜNYADA KABUL EDİLEMEZ’

İsyan eden gazetecilerden biri olan Globes muhabiri Tal Schneider, Haaretz’e şöyle konuştu: ”Sırf kadınım diye işimi yapmamı engellemeliler. Buna ben tahammül edemem ve zaten modern dünyada böyle bir şey kabul edilemez. Kadınlara yönelik bu ayrımcı tavır modern bir ülkeye yakışmıyor, tepki yaratıyor.’’

PENCE BARİYERİ ETİKETİ

Kadın gazeteciler tepkilerini sosyal medyada #PenceFence (#PenceBariyeri) etiketiyle paylaştı.

RİVLİN: PENCE BİR ‘MENSCH’

Öncesinde Pence’in bir diğer önemli durağı, Yad Vashem Holocaust (Yahudi Soykırımı) Anıtı oldu. Netanyahu’ya kıyasla ‘barış yanlısı’ sayılan İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Pence’i ağırlarken övgü babında ‘insan’ anlamına gelen ‘mensch’ nitelemesini yaptı. Rivlin ”Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması, İsrail’in bağımsızlığının 70. yıldönümü için bir hediyedir” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz