Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

ABD Neyin Peşinde?! Katar Emiri Beyaz Saray’a Davet Edildi
ABD Neyin Peşinde?! Katar Emiri Beyaz Saray’a Davet Edildi

ABD Başkanı Donald Trump, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile telefonda görüştü. Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Trump’ın, görüşmede, birlik içinde bir Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile güçlü bir ABD-KİK ortaklığının, terörü yenme ve bölgesel istikrarı teşvik etmede önemli olduğunu belirttiği aktarıldı.

 

Son dakika: Trump’tan flaş karar! Katar Emirini Beyaz Saray’a davet etti

ABD Başkanı Donald Trump, Katar krizinin çözümü için Katar Emiri Şeyh Tamin bin Hamad Al Thani’yi Beyaz Saray’a davet etti.

ABD Başkanı Donald Trump, Katar Emiri Şeyh Temim bin  Hamad Al Sani ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Trump’ın, görüşmede, birlik  içinde bir Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ile güçlü bir ABD-KİK ortaklığının,  terörü yenme ve bölgesel istikrarı teşvik etmede önemli olduğunu belirttiği  aktarıldı.

Açıklamada, “Başkan, aşırılık yanlısı ideolojileri özendirmeyi  durdurmak ve terör örgütlerinin finanse edilmesini engellemek için bölgedeki tüm  ülkelerin birlikte çalışmasının önemini vurguladı. Başkan, Beyaz Saray’da gerek  duyulursa bir toplantı yapılması da dahil, taraflara farklılıklarını çözmeleri  konusunda yardım etmeyi teklif etti.” ifadeleri kullanıldı.

Trump dün de Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile telefonda  görüşmüştü. İki liderin terör örgütlerinin finansmanının ve bölgedeki aşırılık  yanlısı ideolojilerin yaygınlaştırılmasının önlenmesiyle ilgili konuları ele  aldığı bildirilmişti.

 

Trump, Twitter hesabından dün yaptığı paylaşımda ise Katar’ı hedef  alarak, “Kral ve 50 ülke temsilcileriyle buluştuğum Suudi Arabistan ziyaretinin  faydalı olduğunu görmek memnuniyet verici. Aşırılığın finansmanına karşı katı bir  çizgiyi takip edeceklerini söylemişlerdi ve tüm göstergeler Katar’ı işaret  ediyordu. Belki de bu, terörizm dehşetinin sona erdirilmesinin başlangıcı  olacaktır.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve  Yemen, “teröre destek vermekle suçladıkları” Katar ile diplomatik ilişkilerini  kestiklerini duyurmuştu. Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, ülkelerinin hava  sahasını Katar’a kapatarak, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden  ayrılmasını istemişti. Katar’a karşı yapılan diplomatik ablukaya Maldiv Adaları  ve uluslararası toplumca meşruiyeti olmayan darbeci general Halife Hafter  destekçisi Libya Tobruk hükümeti ile Moritanya da katılmıştı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz