Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Caferi Âlimler Birliğinden (Câbir) Kamuoyuna Duyuru

Kerbela’nın küçük şehidi  Hz. Ali Asker

Kerbela’nın küçük şehidi Hz. Ali Asker

Dünya Ali Asker Günü

Dünya Ali Asker Günü

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Yerlikaya’dan Özgündüz’e Ziyaret

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

Afrika’da Lebbeyk Ya Hüseyin Nidası

ABD, İran’a Uçak Satışı Yapılması Kararını Değiştirdi
ABD, İran’a Uçak Satışı Yapılması Kararını Değiştirdi

Amerikan Hazine Bakanı, Hazine Bakanlığı’nın şu an Boing ve Airbus havayolu şirketlerine İran’a uçak satışı yapabilme konusunda tanınan haklarla ilgili karar değiştirdiğini belirterek; İran’a karşı yaptırımları artıracaklarını ifade etti. Amerikan hazine bakanı Steve Munchin yaptığı açıklamada; Hazine Bakanlığı’nın şu an Boing ve Airbus havayolu şirketlerine İran’a uçak satışı yapabilme imkanı ilgili kararı değiştirdiğini belirterek Amerikalı […]

Amerikan Hazine Bakanı, Hazine Bakanlığı’nın şu an Boing ve Airbus havayolu şirketlerine İran’a uçak satışı yapabilme konusunda tanınan haklarla ilgili karar değiştirdiğini belirterek; İran’a karşı yaptırımları artıracaklarını ifade etti.

Amerikan hazine bakanı Steve Munchin yaptığı açıklamada; Hazine Bakanlığı’nın şu an Boing ve Airbus havayolu şirketlerine İran’a uçak satışı yapabilme imkanı ilgili kararı değiştirdiğini belirterek Amerikalı vekillere, İran, Suriye ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımları artıracaklarını söylediğini ifade etti.

Mnuchin Kongre’de yaptığı konuşmada ayrıca şu açıklamalarda bulundu: Biz Amerikan halkının can güvenliğini sağlamak için İran, Suriye ve Kuzey Kore’ye karşı yaptırımları artırabileceğimiz her yolu deneyeceğiz. Ben size şu konuda güvence verebilirim; bu konu benim odak noktamdır ve bu konuda Başbakanla da konuşacağım.

Mnuchin İran’a uçak satışı serbestisinin değerlendirilmesi konusunda başka açıklamada bulunmadı. İran’a Batılı şirketlerin uçak satışını yapılabilmesinin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma ile önü açılmıştı.

Mnuchin daha sonra sözlerini şöyle sürdürdü: Yaptırımlar gerçekten işe yarıyor ve nitekim bu yaptırımlar İran’ın Astana görüşmelerinde masa başına oturmasını sağladı.

Amerikalı Boing şirketinin İran ile yaptığı anlaşma 777 model uçaklarının üretilmesinde etkin edecek, çünkü bu geniş gövdeli uçaklardan 15 tanesini İran’a satma izni aldılar ve 2022 yılında teslim etme konusunda anlaştılar. Bu uçakların üretimine ise önümüzdeki yıl başlanacak.

Boing şirketi sözcüsü ise konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: Boing şirketi Amerikan hükumetinin İran havayolu şirketleri konusundaki kararlarına uymaya devam ediyor ve İran havayolu şirketleri ile yapılan tüm anlaşmalarda Amerikan hükumetinin onayı alınmıştır.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz