Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

ABD Bu Kez Somali’de Vurdu
ABD Bu Kez Somali’de Vurdu

ABD ordusu, Somali’de şeriat isteyen ve bu nedenle saldırılar düzenleyen eş-Şebab örgütüne karşı hava saldırısı yaptı. 8 eş-Şebab üyesinin hayatını kaybettiği belirtilen saldırıyı Somali hükümeti de teyit etti.

 

Somali’de el-Kaide’ye bağlı eş-Şebab örgütünün kampına ABD ordusu tarafından hava saldırısı yapıldı. Yapılan operasyonda 8 eş-Şebab üyesinin öldüğü kaydedildi.

ABD ordusu, Somali’de şeriat isteyen ve bu nedenle saldırılar düzenleyen eş-Şebab örgütüne karşı hava saldırısı yaptı. 8 eş-Şebab üyesinin hayatını kaybettiği belirtilen saldırıyı Somali hükümeti de teyit etti. ABD ordusundan yapılan açıklamaya göre hava saldırısı başkent Mogadişu’nun 297 km güneybatısında eş-Şebab’a ait bir kumanda ve lojistik kampına yapıldı. Saldırıda 8 eş-Şebab üyesinin öldürüldüğü açıklandı.

Somali’de el-Şebab Saldırısı: 70’e Yakın Ölü

Saldırının ardından el-Kaide’ye bağlı eş-Şebab örgütünden bir açıklama yapılmadı ancak Somali Devlet Başkanı Muhammed Abdullahi Muhammed hava saldırısını doğruladı. Muhammed Somali ve partner güçlerin Sakow yakınlarında eş-Şebab’a ait bir eğitim kampını yok ettiğini belirterek bu saldırıların örgütün ülkedeki yeni saldırılarını önlemede etkili olduğunun altını çizdi.

ABD operasyonlara devam edecek

Pentagon Sözcüsü Dana White, söz konusu saldırının, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Pentagon’a mart ayında verilen onay çerçevesinde gerçekleştirildiği kaydedilen açıklamada, ABD’nin eş-Şebab örgütünü geriletip yok etmek ve bölgesel istikrara katkı yapmak adına operasyonlarına devam edeceği vurgulandı.

Trump 30 Mart’ta yetki vermişti

30 Mart tarihinde ABD Başkanı Trump, Pentagon Afrika Birliği Somali Misyonuna (AMISOM) eş-Şebab örgütüne karşı hava saldırısı düzenlenmesi yetkisi vermişti. Bu yetkiden önceki hafta ABD Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı Orgeneral Thomas Waldhauser, örgütle mücadele etmek ve Somali’deki kıtlık gibi insani krizlerin yaşandığı bölgelere ulaşımı sağlamak adına ‘Beyaz Saray’dan Somali’deki angajman kurallarının gevşetilmesini’ talep ettiklerini açıklamıştı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz