Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
AB Hep Olumsuzdu | caferiâlimler
Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

ZEYTİNBURNU’NDA KUTLU DOĞUM PROGRAMI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

CABİR’DEN ZHGM’YE GEÇMİŞ OLSUN MESAJI

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

GENÇLİK LİDERİYLE BULUŞTU

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

KUTLU DOĞUM VE VAHDET HAFTASI

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

CÂBİR’DEN AFGANİSTAN’DAKİ CUMA SALDIRISINA TAZİYE VE KINAMA

AB Hep Olumsuzdu
AB Hep Olumsuzdu

“Avrupa Birliği hiçbir zaman hiçbir vesileyle Türkiye’nin yanında ve Türkiye karşıtlarının karşısında tavır almamıştır. Bunu iyice bir görmek lazım”

Avrupa Parlamentosu’nun (AP), Türkiye’yle müzakerelerin askıya alınmasını kabul etmesine ilişkin konuşan emekli Büyükelçi Onur Öymen, “Avrupa Birliği hiçbir zaman hiçbir vesileyle Türkiye’nin yanında ve Türkiye karşıtlarının karşısında tavır almamıştır. Bunu iyice bir görmek lazım” açıklaması yaptı.

Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Avrupa Parlamentosu’nun kararını Zafer Arapkirli ile Seyr-ü Sabah’a değerlendirdi:

“Esas karar AB ülkelerinin oluşturduğu AB Konseyi’dir. Komisyonun tavsiyesi üzerine bu gibi kararlar konseyde alınır. Avrupa Parlamentosu kararının bağlayıcı olmadığı doğrudur. Ama bunun hiçbir siyasi sonucu olmayacağı anlamına gelmez. Çünkü sonunda Türkiye’nin AB süreci olumlu bir şekilde gelişirse ve bütün süreç bitip AB, Türkiye’nin üyeliğine onay verirse sonunda yine Avrupa Parlamentosu’nun onayı gerekir. Yani Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin üyelik sürecinde hiçbir yetkiye sahip değil demek yanlış. O bakımdan bu gibi kararların Türkiye açısından hoşumuza gitmeyen bir siyasi gerilim oluşturduğu muhakkak.”

‘İKTİDAR ZAMANINDA DA İKTİDARDAN ÖNCEKİ DÖNEMDE DE AP’NİN TÜRKİYE’YE YÖNELİK TAVRI OLUMSUZDU’

Öymen, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye yönelik tavrının genelde olumsuz olduğunu belirtti:

“Fakat meselenin başka bir tarafı var. AP’nin uzun yıllardan beri tek tük istisnası bir yana bırakılırsa Türkiye’ye yönelik tavrının olumsuz olduğunu söyleyebiliriz. Bu iktidar zamanında da böyleydi bu iktidardan önceki dönemde de böyleydi. AP, adeta Türkiye’nin üyelik sürecini başka hevesleri gerçekleştirmek için bir manivela gibi kullanmak istemiştirdir öteden beri. Bu da Avrupa Parlamentosu’nun kararının ötesinde Avrupa Birliği’ni oluşturan hükümetlerin politikalarının sonucudur.

Örneğin Kıbrıs konusunda, Ermeni konusunda, ya da Kürt meselesi konusunda Avrupa Birliği hiçbir zaman hiçbir vesileyle Türkiye’nin yanında ve Türkiye karşıtlarının karşısında tavır almamıştır. Bunu iyice bir görmek lazım.

‘SİYASET VE DIŞ POLİTİKA BİR MÜCADELE SANATIDIR’

Bunun yanında Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile ilgili bütün kararları her zaman haksız mıdır, bunu da söylemek zor. Çünkü incelediğimizde Türkiye’nin 1987 yılında yaptığı tam üyelik başvurusundan sonra her gün alınan Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararlarında doğru tespitler var. Ama ciddi yanlışlar da var. Çelişkiler de var. Eksikler de var. Bize düşen böyle bir duygusal tepki göstermek yerine haksız, yanlış, eksik unsurları ön plana çıkarmak ve bununla mücadele etmek. Dolayısıyla siyaset ve dış politika bir mücadele sanatıdır.”

‘TÜRKİYE’NİN İYİLİĞİ İSTENMİYOR’

Öymen, “Bizim şunu görmemiz lazım: Türkiye’nin iyiliği istenmiyor. Bu hükümetin izlediği politikalar sorumlu değil yalnızca bundan önceki hükümetlerde de aynı sıkıntılar vardı” ifadelerini kullandı.

Onur Öymen, ‘Avrupa Parlamentosu’nun, 16 Nisan’da yapılan referandumun AB’ye üyelik kriterleriyle çelişen birtakım unsurlar getirdiğini belirtmesi ve bunlar 2019’da yürürlüğe girerse Türkiye’nin AB üyeliğini unutması gerektiği’ yaklaşımını değerlendirdi:

‘AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAN ÖNCE BİZ SÖYLEDİK’

“Bu bizim görüşümüz aslında. Avrupa Parlamentosu’ndan önce biz söyledik, muhalefet söyledi, basının çok büyük bir kısmı söyledi. Bu anayasanın dünyada örneği olmayan kuvvetler ayrılığı ilkesine ve demokratik ilkelere aykırı bir yapı olduğunu defalarca anlattık. Bunun tespit edilmesi için Avrupa Parlamentosu’nun kararını mı beklememiz gerekiyordu?

‘BU ANAYASAMIZIN DÜNYADA ÖRNEĞİ YOK’

Dünyada örneği yok. Hiçbir denetime tabi olmayan bir Bakanlar Kurulu ve gensoru kalkıyor. Bu anayasamızın hiçbir demokratik bir ülkede örneği yok.  ‘Halk oyu ile onaylandı’ deniyor. Dünya tarihine bakarsanız halk oyuyla onaylanan ne kadar fazla anti-demokratik yasa var.

‘NAPOLYON’U İMPARATORLUĞA TAŞIYAN YASA REFERANDUMDA ONAYLANMADI MI?’

Başta Fransa olmak üzere Napolyon’un yaptığı darbeden bu yana orada kaç tane anti-demokratik yasa onaylanmıştır? Napolyon’u imparatorluğa taşıyan yasa referandumda onaylanmadı mı? O bakımdan ‘halk onayladı o yüzden demokratiktir’ demek doğru bir yaklaşım değildir.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz