Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

6 Ülkenin Diplomatik İlişkilerini Kestiği Katar’dan İlk Tepki
6 Ülkenin Diplomatik İlişkilerini Kestiği Katar’dan İlk Tepki

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE’nin diplomatik ilişkileri kesme kararlarının üzüntü ve şaşkınlıkla karşılandığını, kararların “dayanağı olmayan, gerçek dışı iddialar” nedeni ile alındığı belirtildi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır, Yemen ve Libya’nın diplomatik ilişkilerini kestiği Katar’dan ilk açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Al Sani, “Haksız şekilde alınmış bu karardan üzüntü duyuyoruz.” dedi.

Suudi  Arabistan,  Mısır,  Bahreyn,  Birleşik Arap Emirlikleri ve  Yemen ile  Katar arasında çok büyük kriz… Altı ülke birden  Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kesti.  Katar’ın,  Suudi Arabistan öncülüğünde  Yemen’de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon’daki rolünün sona erdiği açıklandı.  Katar ile hava ve deniz sahaları kapatıldı, Katarlı diplomatların iki gün,  Katar vatandaşlarının 14 gün içinde ülkelerine dönmeleri istendi.  Katar’dan yapılan ilk açıklamada Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, ‘haksız şekilde alınmış bu karardan üzüntü duyduklarını’ belirtti. Al Sani, “Haksız uygulamalar var ve bunlar temeli olmayan iddialara ve suçlamalara dayanıyor” şeklinde konuşurken, 6 ülkenin aldığı kararın vatandaşlarının normal hayatını sürdürmesine etki etmeyeceğini belirtti.

Altı ülke Katar’la diplomatik ilişkilerini kesti

KATAR’DAN İLK AÇIKLAMA

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada,  Suudi Arabistan,  Bahreyn ve BAE’nin diplomatik ilişkileri kesme kararlarının üzüntü ve şaşkınlıkla karşılandığını, kararların “dayanağı olmayan, gerçek dışı iddialar” nedeni ile alındığı belirtildi.

İFTİRA KAMPANYASINA MARUZ KALIYORUZ

Katar’ın bir süredir “amacı devlete zarar vermek olan ve tamamı uydurma olan bir iftira kampanyasına maruz kaldığına” işaret edilen açıklamada,  Katar’ın  Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) aktif bir üyesi olduğu, KİK’te alınan kararlar ve sözleşmelere bağlı kaldığı, diğer ülkelerin egemenliğine saygı duyan, ülkelerin içişlerine müdahale etmeyen, görevi olduğu üzere terör ve aşırılıkla mücadele eden bir ülke olduğu vurgulandı.

ÇOĞU İFTİRA OLAN KAMPANYANIN PARÇASI

Basın yoluyla yürütülen  Katar karşıtı kampanyanın körfez halkını ikna edemediği, bu yüzden krizin giderek tırmandırıldığı ifade edilen açıklamada, “Ülkelerin ilişkileri kesmeyle ilgili açıklamalarında belirttikleri iddialara bakıldığında bu girişimin de medya üzerinde planlı bir şekilde yürütülen ve çoğu iftira olan kampanyanın bir parçası olduğu görülmektedir.” denildi.

KESİNLİKLE “KABUL EDİLEMEZ”

Katar  Dışişleri Bakanlığı, söz konusu kararların KİK içinde alınmamasının da iddia edilen konuların “gerçek dışı” olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca, kararların  Mısır ile eş zamanlı ilan edilmesine dikkat çekilerek, amacın  Katar’ı vesayet altına almak olduğu, bunun ise ülkenin iç işlerine müdahale anlamı taşıdığı ve kesinlikle “kabul edilemez” olduğu kaydedildi.

TÜM ÖNLEMLER ALINACAK

Söz konusu kararların  Katar’ı, vatandaşlarını ve ülkede ikamet eden yabancıları etkilemeyeceği,  Katar hükümetinin ekonomik alanlar dahil alınması gereken tüm önlemleri alacağı vurgulandı.

Suudi  Arabistan,  Bahreyn ve BAE, kısa süre önce  Katar ile diplomatik ilişkileri kestiklerini duyurmuştu. Hemen ardından  Mısır da “düşmanca tutumları” nedeniyle  Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini bildirmişti.

İRAN’LI YETKİLİ TWEET ATTI

Yemen’in kararını henüz açıklamadığı sürede açıklama yapan üst düzey İranlı bir yetkili ise 6 Arap ülkesinin  Katar’la ilişkilerini kesmesinin Ortadoğu’daki krize çözüm getirmeyeceğini ifade etti.

KATAR NE İLE SUÇLANIYOR?

Suudi  Arabistan Resmi Haber Ajansı SPA’da yayınlanan  Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ülkenin milli güvenliği için  Katar ile tüm diplomatik ilişkilerin kesildiği, deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığı bildirildi. Açıklamada, “Doha’nın açık ve gizli gerçekleştirdiği ciddi ihlaller, terör örgütlerini barındırarak teröre destek vermesi, basın yayın organlarında terör örgütlerinin propagandasını yapması, Katif ilindeki  İran bağlantılı terör eylemlerini desteklemesi, aşırıları barındırması,  Yemen’deki Husi militanları desteklemesi sonrasında  Suudi Arabistan’ın bu kararları almak durumunda kaldığı” belirtildi.

KATAR VATANDAŞLARINA DA YASAK

Bu kararların aynı zamanda “Katar’ın  Bahreyn’de desteklediği terör eylemleri sonrasında kardeş ülke  Bahreyn ile dayanışma çerçevesinde alındığı” ifade edilen açıklamada, karar gereği  Suudi Arabistan vatandaşlarının  Katar’a seyahati ve ülkede sürekli oturumu ile Katarlı vatandaşların ülkeye gelmesi ve transit hava limanlarını kullanmasının yasaklandığı kaydedildi.  Suudi Arabistan’da bulunan  Katar vatandaşlarının güvenlik gerekçesiyle 14 günde ülkeyi terk etmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, ilişkilerin kesilmesi işleminden  Hac ve  Umre yapacak Katarlıları etkilemeyeceği aktarıldı.

BAE SÜRE VERDİ: TERK EDİN

BAE de  Katar ile diplomatik ilişkileri kesti BAE resmi haber ajansı ENA’da yayınlanan  Dışişleri Bakanlığı açıklamasında,  Bahreyn ve  Suudi Arabistan’ın  Katar ile ilişkileri kesme kararının desteklendiği, BAE’nin de  Katar ile tüm diplomatik ilişkileri kestiği belirtildi.Ülkede bulunan Katarlı diplomatların 48 saat içinde,  Katar vatandaşlarının da 14 gün içinde ülkeyi terk etmesi gerektiği, BAE vatandaşlarının da  Katar’a seyahatinin yasaklandığı bildirildi. Açıklamada,  Katar ile deniz ve hava sınırlarının da kapatıldığı kaydedildi.

MISIR IŞİD VE EL KAİDE FİKRİ YAYMAKLA SUÇLADI

Mısır  Dışişleri Bakanlığı, “düşmanca tutumları” nedeniyle  Mısır’ın  Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini bildirdi.  Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada,  Katar’ın “El-Kaide ve IŞİD fikrini yaydığı,  Sina Yarımadası’ndaki terör örgütlerini desteklediği, ayrıca  Mısır ve diğer Arap ülkelerinin iç işlerine karıştığı” ifadesi kullanıldı. Açıklamaya şöyle devam edildi: ” Mısır yönetimi, düşmanca tavırları,  Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yöneticilerini ülke topraklarında barındırması ve  Mısır milli güvenliğini tehdit eden terör örgütlerinde destek vermesi nedeniyle  Katar ile diplomatik ilişkileri kesmeyi kararlaştırmıştır.”

Açıklamada,  Katar’ın ulaşım ve taşıma araçlarına  Mısır’daki havaalanları ve limanların tümünün ülke milli güvenliği için kapatıldığı da kaydedildi.

BAHREYN: TURİSTLERE 14 GÜN SÜRE

Bahreyn  Dışişleri Bakanlığı, ülkenin güvenliği için  Bahreyn’in  Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini duyurdu.  Bahreyn  Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yayımlanan açıklamada,  Bahreyn’in  Doha’daki diplomatik misyonlarını geri çağırdığı ve  Katar diplomatlarına da ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre tanındığı bildirildi.

Bahreyn vatandaşlarının  Katar’a seyahat etmesinin,  Katar vatandaşlarının da ülkeye gelmeleri ile transit geçiş yapmalarının yasaklandığı belirtilen açıklamada,  Bahreyn’de oturumu olan veya turistik gezi için ülkede bulunan Katarlıların 14 gün içinde ülkeyi terk etmeleri gerektiği, bu açıklamanın yayımlanmasından 24 saat sonra  Bahreyn hava sahası, kara suları ve limanların da  Katar’a kapatılacağı ifade edildi.”Katar’ın uluslararası kanunlar, ikili anlaşmalar ve bölgesel sözleşmeleri hiçe sayarak ülke güvenliğini tehdit etmesi, iç işlerine karışması, silahlı terör örgütlerine destek vermesi,  İran ile bağlantılı silahlı terör örgütlerine  Bahreyn’de eylem yapması için finansal destek sağlaması” nedeniyle ilişkilerin kesildiği aktarılan açıklamada,  Katar’ın bu tehlikeli davranışlarının sadece  Bahreyn’i değil, bölge ülkelerinin güvenliğini de tehdit ettiği, bu davranışlar karşısında sessiz kalınmasının mümkün olmadığı kaydedildi.

Bahreyn,  Suudi Arabistan ve  Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 2014 yılında  Katar’ı iç işlerine karışmak ile suçlayarak diplomatik ilişkileri kesmişti.

KOALİSYONDAN ÇIKARDILAR

Katar’ın,  Suudi Arabistan öncülüğünde  Yemen’de Husilere karşı oluşturulan Uluslararası Koalisyon’daki rolünün sona erdiği de açıklandı.  Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’da yayınlanan Koalisyon Komutanlığı açıklamasında, Uluslararası Koalisyon’un, “Yemen’de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı”  Katar’ın koalisyondan çıkarılmasına karar verdiği kaydedildi.

Açıklamada, “Yemen’de meşruiyeti destekleme amacıyla kurulan Arap Koalisyonu Komutanlığı, koalisyonun terörle mücadelesi ilkesine aykırı olarak  Katar’ın başta El-Kaide ve IŞİD olmak üzere  Yemen’de terörizmi güçlendirmesi ve darbeci milislerle ilişkilerinden dolayı koalisyondan çıkarılmasına karar verdi.” ifadeleri yer aldı.

ABD’DEN KONUYLA İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson’dan taraflara diyalog çağrısı geldi. Tillerson, “Tarafların, birlikte oturup farklılıklarını konuşmasını destekliyoruz.  Körfez İşbirliği Konseyi dağılmamalı” dedi.

ABD, Arabistan ve Katar Kavgasına Dahil Oldu

SİBER SALDIRI KRİZİ

Katar Resmi Haber Ajansı (QNA), 23 Mayıs gecesi  Katar Emiri Şeyh Temim bin  Hamad Al Sani’ye atfedilen “ABD’ye karşı ve  İran’ı destekleyici” açıklamalar yayınlamıştı. Açıklamalar kısa süre içinde medyada geniş şekilde yer almıştı. Bundan birkaç saat sonra açıklama yapan  Katar hükümeti İletişim Dairesi Direktörü Şeyh Seyf bin Ahmed Al Sani, QNA sitesinin siber saldırıya uğradığını duyurmuştu.  Katar Dışişleri Bakanlığının açıklamasında da QNA’nın siber saldırıya uğradığı ve yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı, medya organlarından bu açıklamaları dikkate almalamaları talep edilmişti.

Katar’dan gelen açıklamalara rağmen BAE ve  Suudi Arabistan basınında Al Sani’ye atfedilen açıklamalar kullanılmaya devam etmişti.  Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ise 25 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, medya üzerinden ülkesini hedef alan bir kampanya bulunduğunu belirterek, “Konuyla ilgili soruşturma devam ediyor ancak burada  Katar’ı hedef alan bir kampanya olduğu açık ve biz de buna karşı koyacağız.” demişti.

Bu durumun Körfez ülkeleri arasında son yıllarda yaşanan en büyük diplomatik kriz olduğu aktarılıyor.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz