Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

AB Serüveni Biter
AB Serüveni Biter

Avukat Ergin Cinmen: “Türkiye’de idam artık olmayacak bir şeydir. Eğer olursa Avrupa Birliği serüveni tam olarak biter”

RS FM’de Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle’de hukuk alanında güncel gelişmeleri ve 15 Temmuz anmalarında yeniden gündeme getirilen idam tartışması hakkında değerlendirmelerde bulunan avukat Ergin Cinmen, “Türkiye’de idam artık olmayacak bir şeydir. Eğer olursa Avrupa Birliği serüveni tam olarak biter” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 15 Temmuz anmalarında yeniden gündeme getirilen idam tartışması hakkında Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle’ye konuşan Cinmen, “Türkiye’de idam artık olmayacak bir şeydir. Avrupa Birliği serüveni tam olarak biter. Eğer olursa referandumla olur ve Türkiye’nin modern hukukla ilişkisi tamamen kesilir. Buna ben pek ihtimal vermiyorum” dedi.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Muğla’da devam eden FETÖ davasının duruşmasına sanıklardan Gökhan Güçlü’nün, üzerinde Türkçe anlamı kahraman olan ‘hero’ yazılı tişörtle gelmesi üzerine ortaya bir öneri atıldı: ‘FETÖ sanıklarına Amerika’nın Guantanamo’da giydirdiği gibi turuncu tulum giydirilsin’.

Bu öneriyi Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle’de değerlendiren avukat Ergin Cinmen konunun iki boyutu olduğuna dikkat çekti. Cinmen, “Birincisi yargılananlar henüz hüküm giymiş değil yani sanık” diye başladığı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargılananlar şu anda tutuklu. Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu’na (CMUK) baktığımızda bu tip insanların evlerindeki yaşama yakın koşullarda tutulmaları gerekiyor. Onlara tek tip elbise giydirmek demek yargı süreci tamamlanmadan suçlu ilan etmek anlamına gelir. İkincisi Guantanamo’dakiler savaş esiri. Bunların böyle bir statüsü yok.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz