Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Uluslararası Dünya Kudüs Günü

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

Kadr’in Bilindiği Kadir Gecesi

KADİR GECESİ AMELLERİ

KADİR GECESİ AMELLERİ

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

CÂBİR’DEN FİTRE ZEKÂTI AÇIKLAMASI

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

PEYGAMBER EFENDİMİZİN RAMAZAN AYI İLE İLGİLİ HUTBESİ

2018 İslam Dünyası Başkenti Tebriz
2018 İslam Dünyası Başkenti Tebriz

    Tebriz Büyük Şehir Belediye Başkanı İle Röportaj:    Tebriz Büyükşehir Belediye Başkanı Sadık Necefi ile Tebriz’i ve 2018’de Tebriz’in İslam Dünyası Turizm Başkenti olmasını konuştuk. Tebriz Büyükşehir Belediye Başkanı Sadık Necefi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede öncelikli olarak Tebriz hakkında genel bilgileri aldık. Sadık Necefi, Tebriz; tarih, kültür, edebiyat, sanat, din, alimler, mübarizler şehridir. Bulunduğu […]

    Tebriz Büyük Şehir Belediye Başkanı İle Röportaj:

   Tebriz Büyükşehir Belediye Başkanı Sadık Necefi ile Tebriz’i ve 2018’de Tebriz’in İslam Dünyası Turizm Başkenti olmasını konuştuk.

Tebriz Büyükşehir Belediye Başkanı Sadık Necefi ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede öncelikli olarak Tebriz hakkında genel bilgileri aldık.

Sadık Necefi, Tebriz; tarih, kültür, edebiyat, sanat, din, alimler, mübarizler şehridir. Bulunduğu coğrafi konum itibariyle geçmişten günümüze önemli olayların cereyan bulduğu bir şehir olan Tebriz 4 mevsimin, kültürlerin, kervanların kesiştiği bir noktadır. Necefi, Tebriz’i edebiyat şehri olarak tanımlayıp edebiyat alanında Hafız’dan sonra büyük şairimiz yoktu Şehriyar hem Tebriz hem de İran için önemli bir değer olarak edebiyatın yaşamasını sağladı açıklamasında bulundu. Yine baktığımızda Mevlana’yı Mevlana yapan Şems bu şehirden çıkmıştır, Mevlana Şems’siz Mevlana değildi. Mücadele alanında Tebriz’den çıkan Settar Han, Bağır Han, Şehit Bakıri İran tarihinde önemli etkiler bırakan şahsiyetlerdir. Yine İran meşrutiyet tarihinde büyük bir etkisi olan Zeynep Bacı ve yine çağdaş dönemde şiir alanında Pervin-i İtisami Tebriz’in önemli şahsiyetlerindendir açıklamasını yaptı.

Tebriz Büyükşehir Belediye Başkanı Sadık Necefi, kendisinin de İran ve Tebriz tarihinde bir eser bırakmayı ümit ettiğini belirterek sorularımızı samimi bir şekilde yanıtladı.

Tebriz 2018 yılında İslam Dünyası Başkenti olarak seçildi siz bu konuda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz ve mesajınız nedir?

Sadık Necefi: Bildiğini üzere; 2016’da Konya, 2017’de Medine, 2018’de Tebriz ve 2019’da Bakü İslam Dünyası Turizm başkenti olarak seçilmişti. 2018’de Tebriz’in turizm başkenti olarak seçilmesiyle biz iki alanda çalışmalara başladık. Birinci alan yapı alanında ki tarihi yapıların restorasyon işini hızlı bir şekilde tamamlamaya çalışıyoruz, bununla birlikte ulaşımı kolaylaştıracak; yol yapımı, metro çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam etmektedir. İkinci alan ise tanıtım amaçlı programlama çalışmasıdır ve biz bu alana daha çok önem veriyoruz. Ülke içinde ve yurt dışında Tebriz’in tarihini ve kültürünü tanıtmak amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Amerika’da ve BM’de dünyanın çeşitli yerlerinden gelen belediye başkanlarına yaptığımız konuşmada ve İtalya’da, İstanbul’da düzenlenen programlarda Tebriz’in tanıtımını yaptık ve yapıyoruz.

Bildiğiniz üzere tarihi turizm, kültür turizmi, doğa turizmi, sağlık turizmi gibi turizm falları var Tebriz bütün bu alanlarda İslam dünyası halklarına 2018’de hizmet veremeye hazırlanıyor. Yapılan çeşitli filmlerle, haberlerle, TV programlarıyla Tebriz’in tanıtımını yapmakta ve herkesi 2018’de İslam Dünyası Turizm Başkenti olacak Tebriz’e davet ediyoruz.

ebriz dini bir şehirdir ve bu şehrin insanları da dindar ve özgürlük isteyen insanlardır buna bağlı olarak fazlaca dini ve kültürel yapılar mevcuttur.  İslam Dünyası Turizm Başkenti seçilmesi, hem Tebriz için hem İslam Dünyası ülkelerinden gelecek ziyaretçiler için bir fırsat yaratmaktadır. Farklı bölgelerden gelecek ziyaretçilerin bu dini şehri görmeleri ve kendi geldikleri bölgedeki inanç yapılarıyla karşılaştırmalarını sağlayacaktır. Tebriz’de yer alan dini mimariyi kendi ülkelerine götürebilecek ve bizde onların getirecekleri bizlerle paylaşacakları bilgilerden yararlanacağız.

İslam dünyasının farklı bölgelerinden gelen insanların bu tarihi ve dini şehirde buluşması, kaynaşması İslam dünyası için önem arz etmektedir. Biz herkesi buraya bir olmaya beraber olamaya davet ediyoruz. Tebriz’de hizmetlerinde olacağımızı, onlara bu güzellikleri görmeleri için İslam kültürlerinin kaynaşması için elimizden gelen her şeyi yapacağımızı bildiriyoruz.

   Tebriz geçmişte İpek ve Baharat yolunun bir durak noktasıydı bu durumunu koruyor mu ve 2018’de İslam Dünyası Turizm Başkenti olmasında bir etkisi var mı?

Sadık Necefi: Tebriz coğrafi olarak stratejik bir şehirdir tıpkı geçmişte olduğu gibi bu günde büyük bir öneme sahiptir. Doğu ile Batıyı, Kuzey ile Güneyi birbirine bağlayan bir noktada. Hava, kara ve demir yolu ile transit geçişte dünya ülkelerini birbirine bağlayan stratejik bir öneme sahiptir.  Çin’den başlayan ve Avrupa’ya ulaşan tarihi İpek yolu Tebriz’in medeniyetinin oluşmasında etki bırakmıştır.  Tarihte büyük seyyahlar Tebriz’in, ticaret, soysal ve iktisadi hayatını görmek için gelmişlerdir. Tarihi ipek yolunun güzergâhında bulunan Colfa ve Merend bölgelerindeki kervansaraylar varlıklarını korumakta, yine Tebriz’in içinde İpek yoluna ait çeşitli mekanları restore ettik, şimdi Tebriz’in içinde yer alan ve İpek yolunun bir parçası olan Atik Caddesini düzenledik ve demir yolunu İpek yoluna paralel olarak yaptık, Sahab’ul Emr’de kervanları gösteren at, deve, katır maketleri koyarak İpek yolunun eski görünüşünü bir nebzede olsa tasvir etmeye çalıştık. Var olan bu tarihi eserler ve bizim yaptığımız çalışmalar 2018’de Tebriz’e gelecek ziyaretçiler için büyük bir görsel şov olacaktır.

    Tebriz’in kardeş şehirleri var mı, var ise bu şehirlerle ortak projeleriniz nelerdir?

Sadık Necefi: Tebriz, hali hazırda özellikle İslam ülkelerinden olmak üzere dünyada yaklaşık olarak 15 farklı şehirle kardeş şehirdir. Türkiye’den İstanbul, Erzurum, Trabzon ve son olarak Konya ile; Irak Kerbela şehri ile; Rusya Kazan-ı Tataristan şehri ile; Azerbaycan Bakü ve Gence şehirleri ile; Filistin Gazze şehri ile; Çin’de bir iki şehir ile; Avrupa’da Hanburg Şehri ile kardeş şehirdir.  Kültürel ve ticari konularda toplantılar yaptık, Tebriz’de; İstanbul, Trabzon, Erzurum, Kerbela, Kazan haftaları yine Hamburg, Berlin ve Kerbela’da Tebriz haftaları düzenledik. Özellikle iktisadi alanlarda ortak projeler yaptık ve yapıyoruz.

Tebriz dini bir şehirdir ve bu şehrin insanları da dindar ve özgürlük isteyen insanlardır. Biz, Filistin’in Gazze şehriyle kardeş şehiriz ve ortak bir protokol imzaladık. Bunun en önemli nedeni bu şehrin halkı Gazze halkının arkasında olduğunu göstermektedir. Buradan Gazze’ye çeşitli yardımlar gitmekte, Gazze halkının derdini paylaşmaktayız ve Tebriz’de bir parkın ismini Gazze Şehitler Parkı olarak koyduk.  Özellikle Gazze ile kardeş şehir olmakla Gazze’nin bu milletin kalbinde her zaman var olduğunu göstermek istiyoruz ve bu şehrin halkı, o insanlar ki İslam için İslam’ın yaşaması için zahmet çekiyorlar her zaman onların yanında yer almaktadır.

    Tebriz’e ne kadar bütçe ayırılıyor ve bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sadık Necefi: Tebriz İran’ın 4. büyük şehri ve yıllık 1 milyar dolar bütçe ayırılıyor. Bu bütçenin yaklaşık %70’i imar faaliyetlerine harcanıyor. Alt yapı çalışmaları, toplantı gösteri salonları, antik tiyatro, kültür merkezleri gibi yapılar, sağlık merkezleri, yollar, caddeler Tebriz’e kazandırılmakta ve Tebriz her geçen gün daha da gelişmektedir. İran’ın en büyük otobüs terminali Tebriz terminalini hizmete sunduk. Tebriz’den günlük 3,5 milyon araç geçiş yapmaktadır. İçerisinde büyük şair Şehriyar’ın da yer aldığı 400’ü aşkın şairin, arifin alimin mezarlarının bulunduğu Şairler Türbesini restore ediyoruz. Hem yerli halkın hem de turistlerin rahat bir nefes alabilmeleri ve dinlenebilmeleri için 1500 hektar alan yeşil alan Tebriz’e kazandırdık.

(Kaynak: Tesnim)

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz