Hz. İmam Musa Kazım (aleyhisselam): "Mümin terazinin iki kefesi gibidir. İmanı arttıkça belası da çoğalır."
CABİR’den Bayram Açıklaması

CABİR’den Bayram Açıklaması

CABİR’den Ramazan Ayı Açıklaması

CABİR’den Ramazan Ayı Açıklaması

ARTIK YALNIZ DEĞİLSİN!

ARTIK YALNIZ DEĞİLSİN!

Türkiye’ye Ambargo İçin Düğmeye Basıldı

Türkiye’ye Ambargo İçin Düğmeye Basıldı

UAEA: İran’da Nükleer Faaliyetlere Yönelik Bir Gösterge Yok

UAEA: İran’da Nükleer Faaliyetlere Yönelik Bir Gösterge Yok

Washington Post: ABD Olmazsa Ayakta Duramazlar
Washington Post: ABD Olmazsa Ayakta Duramazlar

Washington Post gazetesi verdiği bir haberde ABD Başkanı Donald Trump’ın Washington’un desteği olmadan bir hafta bile varlığını sürdüremeyecek dediği ülkelerden kastının BAE ve Arabistan olduğunu yazdı.

Washington Post gazetesi konuyla ilgili haberinde şunları yazdı: ABD Başkanı Donald Trump’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte katıldığı basın toplantısında bazı ülkelerin Amerika’nın desteği olmadan bir hafta bile varlıklarını sürdüremeyecekleri yönündeki açıklamaları bölgedeki müttefiklerinin tepkisine neden oldu. Trump’ın kastı daha çok Amerika’daki mevcut hükumetin etkinliği için büyük çaba sarf etmiş olan Birleşik Arap Emirlikleri idi.

Gazete daha sonra şunları yazdı: Trump bir ülkeye ya da belirli bir ülkeye işaret etmedi ancak büyük çoğunluk bu açıklamalarla Washington’un bölgedeki müttefiklerini yani İran ile düşmanlığı olan Arabistan ve BAE’yi aşağıladığını biliyor.

Washington Post daha sonra bir Batı Asya uzmanından naklederek şunları yazdı: Anlaşılan o ki, Trump’ın açıklamaları bazılarının özellikle de Birleşik Arap Emirlikleri’nin tepkisine neden oldu. Öyle ki bu ülkeler, Amerika’nın mevcut hükumetinin etkin olabilmesi için harcanan bunca çabanın ardından, fırsatı kaçırdıklarını hissediyorlar.

Gazete ayrıca, BAE’li bir grup vatandaşın ve Abdulhalik Abdullah gibi bazı iş adamlarının Trump’a yanıt olarak şu ifadeleri kullandıklarına işaret etti: Trump’ın görev süresi sona erdikten sonra ülkelerimiz varlıklarını sürdürmeye devam edecektir.

BAE’li iş adamı Halef Hamid el-Habtur da Trump’ın açıklamalarının reddedilmiş olduğunu belirterek şunları söyledi: Trump Fars Körfezi’nin geçmişini görmezden geldi.

Gazete daha sonra şunları yazdı: Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin siyasetçileri,  Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr hariç, bu konuda sessiz kaldılar, Adil el-Cubeyr de Amerika’yı kınamak yerine Katar’ı kınadı ve bu ülkeden Amerikan güçlerinin Suriye’deki harcamalarını karşılamasını ve Suriye’ye asker göndermesini istedi.

El-Cubeyr şu ifadeleri kullandı: Katar rejimi Amerika’nın desteği olmadan bir hafta içinde yıkılır.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz