Hz. İmam Musa Kazım (aleyhisselam): "Mümin terazinin iki kefesi gibidir. İmanı arttıkça belası da çoğalır."
Arap Birliği Genel Sekreteri: Suriye Birliğe dönecek

Arap Birliği Genel Sekreteri: Suriye Birliğe dönecek

CABİR’den Kuroş Muktediri’ye hayırlı olsun ziyareti

CABİR’den Kuroş Muktediri’ye hayırlı olsun ziyareti

Suudiler son 72 saatte el-Hadide’de 437 kez ateşkesi ihlal ettiler

Suudiler son 72 saatte el-Hadide’de 437 kez ateşkesi ihlal ettiler

İran’dan Netanyahu’ya Suriye cevabı: Gülünç tehditlerinize hiç aldırış etmiyoruz

İran’dan Netanyahu’ya Suriye cevabı: Gülünç tehditlerinize hiç aldırış etmiyoruz

Hz. Zeynep’in Viladet Günü Programı (Foto)

Hz. Zeynep’in Viladet Günü Programı (Foto)

Toplumsal Oluşumlarda Dini Açıdan Neler Gereklidir?

Neye göre inanmalıyız? İman ve inanç hususunda ölçü ve kıstasımız ne olmalıdır? İtikat ve inanç esaslarında taklit olmadığına göre ne yapmalıyız? Hepsi bu başlık altında…

SORU

Sizden acizane ricam odurki Ehlibeyt taraftarı birkaç kardeşle bir kitle-toplum oluşturma yönünde (tabiki ilk etapta kendi çevremizde) yapılacak bir çalışma için gerekli olan-olabilecek bilgi, yol, yöntem, metod ve proğram kaynakları hakkında bilgilendirmeniz. Ayrıca irtibat kurabileceğimiz ve kaynak edinebileceğimiz her türlü adres gönderirseniz çok minnettar oluruz.

CEVAP

Ehl-i Beyt mektebine bağlı diğer insanlarla bir kitle oluşturmanın temelleri hususunda mezhebi açıdan gerekli olan şeyler şu noktalardan ibarettir:

1. Ehl-i Beyt mektebine bağlı olan herkes, Hz. Mehdi’nin gaybet dönemi olan bu dönemde bir ilahi farz olarak, mutlaka şartları haiz bir taklit merciine taklit etmesi gerekir. Karşılaştığı tüm sorunlarda ona müracaat etmeli ve onun ortaya koyduğu emirlere göre amel etmelidir.

Hz. Mehdi (a.s)’vasıtasıyla gönderilen bir tevki’de (Temel kaynaklarımızda yer alan İmam’ın imzasını taşıyan bir mektupta) şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Karşılaştığınız olaylarda, hadislerimizi nakleden kimselere müracaat edin. Onlar sizlere benim hüccetimdir. Ben de onlara Allah’ın hüccetiyim.”

2. Ehl-i Beyt’in hadislerinin söylendiği ve özellikle Hz. Hüseyin (a.s)’ın musibetleri anıldığı toplantılara katılmak önemli bir diğer görevdir. Yine bu mektep hakkındaki bilgisini sağlam kaynaklar ve özellikle takvalı alimlerin vasıtasıyla öğrenmeye çalışmak Ehl-i Beyt mektebine bağlı olan bir kimsenin vazifesidir. Eğer bulunduğu ortamda böyle bir imkan yok ise bunun için gerekli zemini hazırlamaya çalışmakla yükümlüdür. Aksı taktirde bu mektebi yaşayıp yaşatmamız mümkün olmaz.

3. Bir çok hadislerde önemle üzerinde durulan müminin diğer mümin kardeşi üzerindeki hakları öğrenerek elimizden geldiği kadar bunlara riayet etmeğe çalışmalıyız gerçi bu haklar o kadar ağır ve zordur ki Allah Teala’nın haklarında kurtuluşu yazdığı kimselerden başka kimse bunları doğru olarak yerine getiremez. Ama bize düşen bu yolda çaba göstermek ve nefsimizle mücadele etmektir.

4. Müslümanların dertleriyle ilgilenmek ve İslam’ın izzeti uğruna çalışmak bu hususta görevimizi yaparken 1. ilkede belirtilen esasa özellikle riayet etmek.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz