Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; news_yandex_ru has a deprecated constructor in /home/cafe6707/public_html/wp-content/plugins/news-yandex-ru/news-yandex-ru.php on line 17
'Katar'ı, İran'dan uzaklaştırmak istiyorlar' | caferiâlimler
Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
CAFERİ ALİMLER BİRLİĞİ (CABİR)’DEN KAMUOYUNA RAMAZAN AYI DUYURUSU

CAFERİ ALİMLER BİRLİĞİ (CABİR)’DEN KAMUOYUNA RAMAZAN AYI DUYURUSU

Gazze’de bir Filistin’li daha şehit edildi

Gazze’de bir Filistin’li daha şehit edildi

Gazze Günü; 14 yıl kuşatmanın ardından

Gazze Günü; 14 yıl kuşatmanın ardından

Yemen’de onlarca Suudi işbirlikçi öldürüldü

Yemen’de onlarca Suudi işbirlikçi öldürüldü

Yarın Tahran Cuma Namazı’nı İslam İnkılabı Rehberi kıldıracak

Yarın Tahran Cuma Namazı’nı İslam İnkılabı Rehberi kıldıracak

‘Katar’ı, İran’dan uzaklaştırmak istiyorlar’
‘Katar’ı, İran’dan uzaklaştırmak istiyorlar’

Katar krizinin başlıca nedeninin İran’la yakınlaşma olduğunu vurgulayan Botta, “Ancak Suudi Arabistan, ABD’den aldığı desteği diğer ülkelere baskı uygulamak için açık karta dönüştürdü.

Sputnik’e konuşan uzmanlar, Katar krizinin Arap ülkelerinin Doha’yı İran’dan uzaklaştırmak istemesi nedeniyle gerçekleştiği yorumunda bulundu.

Sputnik Mundo, Ortadoğu uzmanları Paolo Botta ve Federico Gaon ile Katar krizini konuştu. Botta, Basra Körfezi ülkeleri ile Katar arasındaki krizle ilgili, bölgede zorla tehlikeli bir dış politikaya sürüklenmek isteyen hiçbir ülke olmadığını söyledi.

Katar krizinin başlıca nedeninin İran’la yakınlaşma olduğunu vurgulayan Botta, “Ancak Suudi Arabistan, ABD’den aldığı desteği diğer ülkelere baskı uygulamak için açık karta dönüştürdü. Katar da buna karşılık kısıtlamalar getirdi. Bunun arkasında da Arap ülkeleri arasında hidrokarbon kaynaklarına yönelik tartışma yatıyor. Katar, Rusya’dan sonra dünyanın en büyük doğalgaz rezervine sahip ikinci ülke” ifadelerini kullandı.

‘ORTADOĞU’DA ARTIK RUSYA DA GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALI’

Krizin çözümü için zaman gerektiğini kaydeden Botta, “Son 25 yıldır Ortadoğu’daki yegâne dış gücün ABD olduğuna alışıldı. Şimdi Suriye, Yemen, Libya’daki rolü ve Mısır ile İran’la işbirliğiyle, Rusya’nın da göz önünde bulundurulması gerekiyor. Suudi Arabistan gerçekte var olmayan bir politikayı teşvik ediyor” dedi.

‘HİÇ BU KADAR SALDIRGAN ADIMLAR ATILMAMIŞTI’

Katar’a yönelik yaptırımlar arasında, Katarlıların sınır dışı edilmesi, hava, kara ve deniz bağlantı yollarının kapatılması yer alıyor. Bu yaptırımların ciddi sonuçları olacağını belirten Federico Gaon, daha önce hiç bu kadar saldırgan adımlar atılmadığını ve Suudi Arabistan’a ithalatın yüzde 90’ının kara yolu üzerinden yapıldığını hatırlattı. Gaon, “Bu kadar saldırgan olmalarının nedeni Katar’ı dış politikasını değiştirip İran’dan uzaklaştırmaya ve Müslüman Kardeşler’e verdiği desteği kesmeye zorlamak” dedi.

‘TRUMP’IN AÇIKLAMALARIYLA İLGİLİ’

Gaon ayrıca, yaptırımların ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarıyla ilgili olduğunu belirterek, “Sunni ülkeler Katar’la hesaplaşma peşinde olması bir tesadüf değil” ifadelerini kullandı.

Trump 6 Haziran’da Twitter üzerinden yaptığı bir değerlendirmede, “Ortadoğu’ya yaptığım ziyaretin ardından orada radikal ideolojiyi destekleyen hiçbir ülke olamayacağını söylemiştim. Liderler de Katar’ı işaret etmişti” demişti. Trump, bir başka tweet’inde ise, Suudi Arabistan ziyaretinin çok iyi geçtiğini ve bu ziyaretin terörü bitirme konusunda bir gelişmeye yol açmasını umduğunu belirtmişti.

‘KATAR, YOL AYRIMINDA’

Goan aynı anda İran, Müslüman Kardeşler, Mısır ve Suudi Arabistan’ın safında yer almanın mümkün olmaması nedeniyle, Katar’ın yol ayrımında olduğunu vurgulayarak “Ülkelerin içinde bulunduğu durum, onlar için zamanın dolduğunu gösteriyor” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz