Congratulations, you just completed Horizontal Scrolling Announcement plugin installation.
Suriye ve Rusya’dan dünyaya çağrı: ABD’yi Suriye’deki birliklerini çekmeye zorlayın

Suriye ve Rusya’dan dünyaya çağrı: ABD’yi Suriye’deki birliklerini çekmeye zorlayın

Macron: NATO’nun beyin ölümü gerçekleşiyor

Macron: NATO’nun beyin ölümü gerçekleşiyor

ABD Lübnan protestolarını Hizbullah karşıtı yapma peşinde

ABD Lübnan protestolarını Hizbullah karşıtı yapma peşinde

Irak’ta son karışıklıklardan dolayı 6 milyar dolar zarar!

Irak’ta son karışıklıklardan dolayı 6 milyar dolar zarar!

Yemen’de El Kaide’ye bağlı bir terör şebekesi çökertildi

Yemen’de El Kaide’ye bağlı bir terör şebekesi çökertildi

İsrail’in Batı Asya’da Savaş Çıkarma İsteği
İsrail’in Batı Asya’da Savaş Çıkarma İsteği

Siyonist İsrail Rejimi Başbakanı Benyamin Netanyahu işgal altındaki topraklardaki erken parlamento seçimlerinin arefesinde Batı Asya’da savaş çıkarma eğilimi göstermektedir.

Siyonist Rejim savaş uçakları bir kez daha Gazze Şeridi’nin farklı bölgelerini bombaladı. Siyonist Rejim ordusu Pazartesi gecesi Gazze bölgesinin kuzeyinde 15 hedefi bombaladığını bildirdi. Sözkonusu girişim, Filistin direniş gruplarının Siyonist Rejim ile müzakereye ve ateşkese hazır olduklarını bildirdikleri bir sırada gerçekleşti. Başka bir deyişle Korsan İsrail Rejimi müzakere ve ateşkesi kendi çıkarlarının lehine göremeyerek savaş ve çatışma durumunun devam etmesini istiyor.

Suriye Siyonist İsrail’in savaş çıkarma isteğinin bir başka bariz örneğidir.  Tabii Siyonist Rejimin Suriye’ye yönelik füze saldırıları durdurulmuştur ancak Golan tepesinin işgali Telaviv’in Şam aleyhindeki savaş yanlısı tutumunu gözler önüne sermektedir.

Bu doğrultuda Trump hükümeti yasa dış bir girişimde bulunarak Siyonist İsrail Rejiminin Golan bölgesine olan hakimiyetini tanıdığını açıkladı. Ama bu girişim Amerika ve Siyonist İsrail’in Batılı ortakları tarafından destek görmedi.  Bu çerçevede Avrupa Birliği Sözcüsü Bürosu Pazartesi gecesi bir bildiri yayımlayarak bu birliğin Korsan İsrail’in Suriye’nin Golan bölgesine olan hakimiyetini tanımadığını bildirdi.

Lübnan da Siyonist Rejimin savaş yanlısı siyasetlerinin hedeflerinden biri olmuştur. Ancak son aylarda Telaviv Lübnan hava sahasını ihlal etmenin dışında bu ülke aleyhinde ciddi bir girişimde bulunamamıştır. Bunun sebebi ise Siyonist Rejimin Lübnan Hizbullah’ının savunma, taarruz ve füze gücünden haberdar olmasıdır. Bundan dolayı İsrail, Lübnan aleyhinde özellikle de Hizbullah mevkilerine yönelik askeri saldırıdan kaçınıyor.

Amerika tarafından da desteklenen Korsan İsrail’in son zamanlardaki savaş yanlısı siyasetleri ve girişimleri önemli mesajlar da içermektedir.

İlk mesaj, İsrail’in İslam dünyasının özellikle de Arap dünyasının  güvenliğini ve istikrarını    kendi çıkarlarına ters düşeceğidir. Bu yüzden Suriye,Yemen ve Gazze’deki savaşlar İsrail’in çıkarları doğrultusunda devam etmesi gerekiyor.

İkinci mesaj ise, İsrail ve mevcut Amerikan hükümetinin Arap dünyasındaki ihtilaflardan ve uzaklaşmalardan Arap ve İslam topraklarına musallat olmak için yararlanmalarıdır. Amerika daha önce Kudüs’ü Siyonist İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve kendi büyükelçiliğini bile bu şehre taşımasının ardından şimdi de Siyonist İsrail’in Golan tepesine olan hakimiyetini tanıdığını bildirdi. Böyle girişimler her şeyden önce Arap ülkelerinin özellikle de Arap dünyasının liderliğine soyunan ülkelerin pasifliği ve ihtilaflarının artması ortamında  gerçekleşmektedir.

Bu doğrultuda İran İslam Cumhuriyetinin Kahire’deki çıkarlarının korunması bürosu başkanı Naser Ken’ani Trump’ın Siyonist İsrail’in Golan bölgesine hakimiyetini tanımasına tepki olarak şöyle bir açıklamada bulundu:” Sanki Washington ve Telaviv, karşı siyasi cepheden siyasi bildirilerden başka bir tepki gelmeyeceğinden eminler. “

Üçüncü mesaj ise, İslami ülkeler arasındaki gerilim ve ihtilafların iç kaynaktan ziyade dış kaynaklar ve suni olaylardan dolayı alevlenmesidir.

Amerika ve İsrail Şia ve Direniş hareketini tehdit göstermeye çalışarak ekonomik çıkarları ve işgalcilik ve yayılmacılık çıkarları doğrultusundaki çıkarlarını sağlamaya çalışıyorlar.

Bu yüzden Batı Asya’da çatışmalar ve savaşlar çıkması, Washington ve Telaviv’in ihtiyaçları olduğu bir istektir.

İsrail parlamento seçimlerine iki hafta kadar bir süre kalmışken bu ihtiyaç Netanyahu için çok daha kritik bir mesele haline gelmiştir. Çünkü onun ve partisi Likud’un konumu işgal altındaki topraklarda her zamankinden daha ziyade zayıflamış durumdadır. Bu yüzden Amerika’nın destekleri sayesinde Siyonist İsrail’in ekseninde olduğu daha şiddetli ve yeni bir savaşın patlak vereceği beklentisi uzak bir ihtimal değildir.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz