Hz. İmam Hadi (aleyhisselam): “Allah, kendisini vasfettiği vasıftan başka şekilde vasfedilmez. Allah’ı vasfetmek nasıl mümkün olabilir? Oysa ki duyu organları, O’nu idrak etmekten, vehimler O’na ulaşmaktan, sezgiler O’nu sınırlamaktan ve gözler O’nu kuşatmaktan acizdir. Yakın olduğu halde uzaktır, uzak olduğu halde yakındır…”
İmam Ali Naki el-Hadi’nin Şehadeti

İmam Ali Naki el-Hadi’nin Şehadeti

ABD Yeni Üs Kuruyor, Hedef Türkiye mi?

ABD Yeni Üs Kuruyor, Hedef Türkiye mi?

Suudiler Aldıkları Silahları Gizliyor

Suudiler Aldıkları Silahları Gizliyor

Afganistan Kan Gölü: 26 Ölü

Afganistan Kan Gölü: 26 Ölü

Mübarek Recep Ayında Okunabilecek Dua ve Zikirler Külliyatı

Mübarek Recep Ayında Okunabilecek Dua ve Zikirler Külliyatı

FT: İkinci Arap Baharı!
FT: İkinci Arap Baharı!

Financial Times gazetesi, Ortadoğu’nun geleceğine dair önemli bir analiz haber paylaştı.

Gazete, Ortadoğu’da yaşanan hukuksuzlukları, ekonomik daralmayı, anti demokratik uygulamaları ele aldığı  analiz haberinde çarpıcı bir başlık kullandı.

‘İkinci Bir Arap Baharı’ başlıklı analiz haberde gazete, Arap rejimlerinin ikinci bir Arap Baharı’nın tıhumlarını ektiğini yazdı.  Gazete, Arap ülkelerinde ki işsizlik oranlarının yükselmesi, siyasi baskılar, devlet sübvansiyonlarının kesilmesi ve ekonomik daralmaların ikinci bir Arap Baharının zeminini oluşturduğunun altını çizdi.

2011 başlarında başlayan Arap Baharı, birçok ülkenin yönetiminin değişmesine yol açmıştı.  Financial Times gazetesi, 2011 yılı sonra Arap ülkelerinde kayda değer bir değişimin olmadığını belirtti.  Değişimin önündeki en büyük en gelin ise Suudi Arabistan ve Mısır’ın baskıları olduğunu vurguladı.  Arap Baharı sonrası, Arap halklarının büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Hayal kırıklığını oluşturan iki temel unsur, kötüleşen ekonomik şartlar ve siyasi özgürlüğün kısıtlığı oluşturuyor.

Arap halkları, özgürlükler ve adil bir ekonomik sistemin inşasına dair taleplerin görmezden gelindiğini düşünüyor ve bu konuda liderleri suçluyorlar.

Financial Times gazetesi analiz haberinde, 2011 yılında Arap Baharının başlamasına özgürlük ve ekonomik refah ve adil paylaşım taleplerinin neden olduğunu belirtti.  Özgürlükler ve ekonomik talepler konusunda hiçbir iyileşmenin yaşanmaması Arap Baharı benzeri bir ayaklanmayı tekrar başlatabileceğini kaydetti.

Gazete analizinde, Arap rejimlerinin istikrarı korumak için zulmü meşru gördüğünün de altını çizdi.

Devletlerin bu tavrının IŞİD’den daha radikal örgütlerin doğmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Gazete analizini, Arap toplumunda ciddi bir kırılganlığın olduğu, liderlerin ise bu durumu dikkate almadığı tespitiyle bitirdi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz