Hz. İmam Musa Kazım (aleyhisselam): "Mümin terazinin iki kefesi gibidir. İmanı arttıkça belası da çoğalır."
Yemen’de Halk, Yaprak Yiyerek Açlıkla Mücadele Ediyor!

Yemen’de Halk, Yaprak Yiyerek Açlıkla Mücadele Ediyor!

Caferi: “Suudi Arabistan’ın bir Anayasası Bile Yok!”

Caferi: “Suudi Arabistan’ın bir Anayasası Bile Yok!”

Suriye İçin İstanbul’da Dörtlü Zirve Düzenlenecek

Suriye İçin İstanbul’da Dörtlü Zirve Düzenlenecek

Kremlin: Suriye’de Çözüm İçin Üçlü İş Birliği Etkili!

Kremlin: Suriye’de Çözüm İçin Üçlü İş Birliği Etkili!

Lübnan’dan Türkiye’ye Teşekkür

Lübnan’dan Türkiye’ye Teşekkür

BAE ve Siyonist Suudi İttifakında Çatlak
BAE ve Siyonist Suudi İttifakında Çatlak

Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan’ın Yemen örtülü mücadelesi ile her geçen gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor.

Katar merkezli El Haliç El Cedid gazetesinin haberine göre, Cenevre’de yapılan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi toplantısında Birleşik Arap Emirlikleri ile Suudi Arabistan arasında anlaşmazlık çıktı.

BM toplantısında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Yemen’nin bölünmesini savunan ayrılıkçı grupları desteklemesi gündeme geldi.  Yemen’in bölünmesini amaçlayan hareketleri Birleşik Arap Emirlikleri’nin verdiği destek konusunda çıkan tartışma ise BM zabıtlarına geçirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri BM Daimi Temsilcisi Ubeyd Salim El Zuabi’nin, ayrılıkçı Geçiş Konseyi Temsilcisi Abdurrahman El Museybli,  Ali Abdullah El Buceyri ve Birleşik Arap EMirlikleri ile çalışan gazeteci Ahmet Şevki ile kuliste yaptığı samimi sohbet görüntülere yansıdı.  Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen’in bölünmesini amaçlıyor. Yemen’in bölünmesini sağlamak için Güney Yemen’deki ayrılıkçı hareketleri ekonomik ve askeri olarak destekliyor.

Yemen’in ikiye bölünüp güneyin Birleşik Arap Emirlikleri, Kuzeyin ise Suudi Arabistan’ın kontrolünde olması planında iki ülkenin anlaştığı iddia edilse de bu iddia henüz ispatlanmış değil.  Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri Aden limanında mutlak güç sahibi olmak istiyor.  Birleşik Arap Emirlikleri Aden ve limana hakim olursa Aden Körfezinde ve Babu’l Mendeb Boğazınde üstünlük elde etmiş olacak.  Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan Arap Koalisyonu Riyad’dan çok Abu Dabi’nin işine yaradı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Koalisyonunu kendi yayılmacı politikasını hayata geçirmek için kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen savaşının başından beri limanlara ayrı bir önem veriyor. Suudi Arabistan’da limanlar konusunda hassas davranıyor.

Limanlar konusunda Birleşik Arap Emirlikleri’nin daha kazançlı çıktığı söylenebilir.

Washington Post gazetesi Şubat ayında yayınladığı analiz haberinde, Aden konusunda Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ittifakının kırılganlığını ortaya koymuştu.

Geçtiğimiz ay Güney Yemen ayrılıkçı hareketi ile Mansur Hadi güçleri arasında yaşanan çatışmalar ittifakın çatırdadığını yeniden gündeme getirmişti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz